همشهری آنلاین: الیود گیپچوگه موفق شد روز شنبه ۲۰ مهر در شهر وین اتریش و در "شرایط لابراتوار" به‌عنوان نخستین انسان مسافت ماراتن به طول ۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متر را در زمان ۱ ساعت و ۵۹ دقیقه و ۴۰ ثانیه طی کند.

اليود كيپچوگه

مسیر ۹ کیلومتر و ۶۰۰ متری از سوی یک کمپانی مواد شیمیایی "Ineos " که اسپانسر  این رکوردشکنی بود، کاملا از نو آسفالت شده بود.

به گزارش دویچه‌وله، این دونده کنیایی در سال ۲۰۱۷ تلاش کرده بود تا رکورد دو ماراتن را به زیر دو ساعت تغییر دهد که تنها ۲۶ ثانیه با این رکود فاصله داشت و شکست خورد. گفته می‌شود که کمپانی نایکی در آن سال ۳۰ میلیون یورو برای این رکوردشکنی هزینه کرده بود.

همچنین با صرف هزینه بسیار، ۴۱ دونده که دارای مدال در رقابت‌های المپیک و جهانی هستند در این رکوردگیری حضور داشتند. آن‌ها به عنوان "بادگیر و پیس‌میکر (حفظ سرعت) " در جلوی الیود گیپچوگه می‌دویدند و جایشان را هر چهار کیلومتر با دونده‌های جدید عوض می‌کردند.

از سوی دیگر طبق قوانین بین‌المللی، دوندگان دوی ماراتن باید در مناطق تعیین شده در مسیر به آب و مواد غذایی انرژی‌زا دسترسی داشته باشند که این قانون در این رکوردگیری رعایت نشد. به همین دلیل این رکورد از سوی فدراسیون جهانی دو و میدانی به عنوان رکورد رسمی پذیرفته نشده است.

با این حال او اولین انسانی است که موفق شده مسیر ماراتن را در کمتر از دو ساعت بدود. برای این رکورد او ۱۰۰ متر را در ۱۷ ثانیه دویده و این کار را ۴۲۲ بار تکرار کرده است. سرعت او به طور میانگین ۲۱ کیلومتر در ساعت بوده  و هر هزار متر را به‌ طور متوسط در ۲ دقیقه و ۵۰ ثانیه دویده است.

این قهرمان ۳۳ ساله المپیک برای کسب این موفقیت در ارتفاع ۲ هزار متری هفته‌ای بیش از ۲۲۰ کیلومتر تمرین کرده است.

کد خبر 458699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =