چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ - ۱۹:۱۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: محمدرضا لطفی با احیای دوباره گروه شیدا، آغاز گر کنسرت های سال 87 خواهد بود‌، با این تفاوت که در این کنسرت وی با دستی پر به صحنه باز گشته است.

به گزارش همشهری آنلاین از روابط عمومی موسسه آوای شیدا، در این کنسرت که قرار است در روزهای 26 تا 28 اردیبهشت در تالار کشور برگزار شود، گروه‌های سه‌گانه زیر نظر محمدرضا لطفی اجرای برنامه خواهند داشت.

لطفی که کنسرت بهار 86 وی انتقادات فراوانی را به دنبال داشت در این کنسرت سعی کرده از ظرفیت‌های تازه موسسه آوای شیدا و برخی از هنرمندان زیر نظر خود بهره بگیرد. در این کنسرت گروه‌های «شیدا» به خوانندگی «محمد معتمدی»، «بانوان شیدا» به خوانندگی «علیرضا شاه‌محمدی» و «بازسازی شیدا» به خوانندگی «امیر اثنی عشری» به روی صحنه خواهند رفت. سرپرستی، آهنگسازی و مدیریت هنری هر سه این گروه‌ها بر عهده محمدرضا لطفی است.

در این برنامه ابتدا گروه «بازسازی شیدا» به اجرای قطعاتی بازسازی شده از آثار «درویش‌خان» و «علی‌اکبر شیدا» در مایه آواز ابوعطا خواهند پرداخت. در این گروه «امیرحسین شریفی» و «آرش غفاری» تار می‌نوازند و «ماهیار تمسکنی» نوازندگی سنتور را عهده دارد. در این گروه همچنین «هوشمند عبادی» نی‌نواز، «رضا پرویززاده» کمانچه‌نواز و «احمد مستنبط» تمبک‌نواز نیز حضور دارند. خوانندگی گروه بازسازی برعهده «امیر اثنی عشری» است و بازسازی و تنظیم قطعات را محمدرضا لطفی انجام داده است.

در بخش دیگری از این برنامه گروه «بانوان شیدا» آثار منتشر نشده‌ای از «محمدرضا لطفی» در دستگاه ماهور را اجرا خواهند کرد. در اجرای این قطعات «علیرضا شاه‌محمدی» گروه را به عنوان خواننده همراهی خواهد کرد. اما نوازندگان گروه بانوان شیدا را بهاره فیاضی (تار) ، ساناز ستار زاده (تار)، هنگامه مشهدی الاصل (تار)، سپیده مشکی (سه تار)، آزاده شمس (قیچک)، بهنوش بهنام نیا (کمانچه)، بهناز بهنام نیا (عود)، نیره فخری (عود)، نسترن سادات هاشمی (سنتور)، گهرناز مسائلی (تمبک)، نفیسه طباطبائی (نی)، المیرا نصیری (دف) تشکیل داده‌اند.

 بخش اصلی کنسرت لطفی به اجرای گروه شیدا اختصاص دارد. این گروه که سابقه تاریخی آن به حدود 35 سال می‌رسد با ترکیبی متفاوت و متشکل از نوازندگان جوان با حضور محمدرضا لطفی پس از حدود 20 سال نام گروه شیدا را در عرضه موسیقی کشور احیا خواهند کرد. این گروه آثار منتشر نشده و بعضاً جدیدی از محمدرضا لطفی در مایه آواز دشتی را اجرا خواهند کرد.

به غیر از لطفی، «فرخ مظهری» نوازنده پر سابقه تار از میان هنرمندان چاووش در این گروه حضور دارد. در این گروه «حمید سکوتی» سه‌تار ابریشم می‌نوازد و «حمید خبازی»، «پویان بیگلر» و «مازیار شاهی» دیگر تارنوازان گروه را تشکیل می‌دهند. «هادی آذرپیرا» نوازندگی عود را برعهده دارد، «فرهاد زالی» و «هوشمند عبادی» نی‌نوازان گروه هستند و «آرش کامور»، «روزبه اسدیان» و«حمیدرضا خلعتبری» گروه کمانچه‌های شیدا را تشکیل می‌دهند، «آریا محافظ» نیز نوازندگی سنتور را برعهده دارد. اما کوبه‌ای نوازان گروه شیدا را «عیسی شکری» (دایره)،‌ «شهریار فامیل‌نظری» (دف) و «احمد مستنبط» (تمبک) تشکیل داده‌اند. خواننده گروه شیدا «محمد معتمدی‌» است. وی پیش از این اجراهای مختلفی را با گروه‌های «خورشید»، «هم‌نوازان مهر» و ... در ایران و اروپا به روی صحنه برده است.

پایه‌های تاسیس گروه شیدا در سال 1351 توسط «محمدرضا لطفی» و با همکاری «علی‌اکبر شکارچی»، «حسین عمومی» و «ناصر فرهنگ‌فر» در دانشگاه تهران ریخته شد، اما فعالیت رسمی این گروه در سال 1353 با همکاری «هوشنگ ابتهاج» در رادیو ایران آغاز شد. . اولین برنامه گروه شیدا که از رادیو پخش شد بازسازی آثار قدما شامل پیش درآمد ابوعطا از درویش خان و تصنیف شیدا بود. و نخستین اجرای گروه شیدا نیز در جشن هنر سال 54 با اجرای دستگاه نوا همراه بود. اما نوازندگان گروه شیدا پس از واقعه 17 شهریور 1357 از رادیو استعفا و به شکل مستقل فعالیت خود را در کانون چاووش ادامه دادند.

 گروه شیدا در کنار عارف تاثیرگذارترین جریان هنری - اجتماعی در تاریخ موسیقی ایران بوده‌اند. این گروه که سابقه همکاری با استادان بنام موسیقی کشورمان همچون «محمدرضا شجریان»، «شهرام ناظری»، «مجید درخشانی»، «عبدالنقی افشارنیا»، «هادی منتظری» و ... را دارد، در کنسرت اردیبهشت ماه خود قرار است بار دیگر شکوه گروه اولیه را در اذهان زنده کند ،اما پیش بینی توفیق این گروه بسته به اجرایی است که از خود به تماشا می نهند.

گروه امروزی شیدا حدود یک سال است که تمرینات خود را زیر نظر محمدرضا لطفی در محل مکتب‌خانه میرزاعبداله موسسه آوای شیدا آغاز کرده و اولین آلبوم خود را هم‌زمان با اجرای کنسرت منتشر خواهد کرد.

محمدرضا لطفی در نظر دارد که در آغازین روزهای سال 1387 با برگزاری نشستی مطبوعاتی در محل موسسه آوای شیدا به تشریح جزییات این برنامه بپردازد. همچنین بنا بر اعلام روابط عمومی کنسرت شیدا، سایت اطلاع‌رسانی این کنسرت از آغاز سال 1387 راه‌اندازی خواهد شد و هر روز اخبار مربوط به کنسرت گروه شیدا را در اختیار رسانه‌ها و علاقه‌مندان خواهد گذاشت.

کد خبر 45855

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی