همشهری آنلاین: رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه خودروسازان می‌گویند به دلیل تحریم‌ها ما را از نصب فیلتر روی خودروهای دیزلی معاف کنند،‌ گفت: ۶ سال تحریم نبود، این کار را انجام نمی‌دادند؛ آنها به دنبال منافع خودشان هستند.

عيسي كلانتري

به گزارش فارس، عیسی کلانتری در سومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی در حوزه مدیریت سبز، با بیان این مطلب اظهار داشت: از سال ۹۷، از فرماندهان ارتش و سپاه درخواست کردیم پادگان‌های کشور را همچون دانشگاه‌ها سبز کنند و امیدواریم در آینده نزدیک پادگان‌های سبز عملیاتی شوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: امسال سال تولید نام‌گذاری شد و تولیدکنندگان حداکثر سوءاستفاده را می‌کنند که تولید به هر قیمتی. بیش از ۹۹ درصد مدیران امروز فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند؛ اگر آموزش صحیح ببیند به مراتب مشکلات زیست محیطی کمتر از الآن خواهد بود.

معاون رییس جمهور افزود: خودروسازان گفتند به دلیل تحریم‌ها ما را از نصب فیلترها روی خودروهای دیزلی معاف کنند. ۶ سال تحریم نبود، این کار را انجام نمی‌دادند؛ یک سال تحریم است می‌گویند ما را معاف کنند در حالی که بیش از ۶۰ درصد آلودگی هوای تهران به خاطر خودروهای دیزلی است.

کلانتری ادامه داد: سوءاستفاده این چنینی از موقیعیت برای تخریب محیط زیست است و مدیران ما منافع شرکتی و شخصی را بر منافع عمومی ترجیح می‌دهند.

وی با بیان اینکه امروز محیط زیست ما قربانی عدم اطلاع مدیران است، گفت: در حدود ۴۰ سالی که دنیا حدود ۷ دهم سانتی‌گراد گرم شده است، در ۳۰ سال اخیر کشور ما ۱.۵‌ سانتی‌گراد گرم شده است.

به گفته وی، خیلی راحت سالی ۳ صدم میلی‌متر خاک تشکیل و ۷ دهم میلی‌متر خاک فرسوده می‌شود،‌ اگر می‌خواهیم حافظ حقوق نسل‌های دیگر باشیم باید مدیران ما تقویت شوند.

وی افزود: کمتر از ۹۰ میلیارد مترمکعب آب تصفیه می‌کنیم و از آن طرف‌ بیش از ۹۳ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌کنیم یعنی بالای صد درصد؛ در حالیکه نرم‌ بین‌المللی ۴۰ درصد است.

کلانتری اظهار داشت: در بیرجند فردی بنام شوکت الملک ۱۲۰ سال پیش آموزش زیست محیطی داد و امروز می‌بینیم که هیچ زباله‌ای در کوچه و خیابان‌های این شهر نیست. این موضوع به دلیل آموزش و فرهنگ‌سازی است. قزوین را رد کنید هیچ زباله‌ای نیست اما  کرج پر از زباله است.

محیط زیست برای نسل‌های بعد است، افزود: چون تکنولوژی در اختیارمان است می‌گوییم تولید به هر قیمت و کیفیتی. مدیران خودروسازی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند، اما به کاهش شدت انرژی عمل می‌کنند؟ دنبال منافع خود هستند و به محیط زیست اهمیتی نمی‌دهند.

کلانتری تاکید کرد خودروسازان می‌گویند من فیلتر نصب نکنم و مردم با دوده زندگی کنند و تحریم‌ را بهانه می‌کنند.

کد خبر 458520

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =