مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان از شناسایی ۳۰۱ نفر تبعه بیگانه غیرمجاز در واحدهای مختلف صنفی و کارگاهی در این استان خبر داد.  

کار اتباع بیگانه

«مهرداد جهاندیده» در گفت‌وگو با همشهری، با بیان این‌که مقررات روشنی در زمینه منع به‌کارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار قید شده، گفت: مطابق ماده ۱۲۰ قانون کار اتباع بیگانه‌ای می‌توانند در ایران مشغول به کار شوند که اولاً دارای روادید ورود با حق کار مشخص باشند و ثانیاً مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه پروانه کار دریافت کنند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تاکید کرد: داشتن گذرنامه و مدارک اقامتی دلیل موجهی برای به‌کارگیری اتباع خارجی نیست.

  • صدور پروانه کار برای اتباع بیگانه 

جهاندیده با اشاره به وجود پیش‌بینی‌های لازم قانون در خصوص صدور پروانه کار برای اتباع بیگانه و اشتغال مشخص این افراد، افزود: ماده ۱۲۱ قانون کار، در این خصوص وزارت کار را مکلف کرده تا با ۳ شرط برای اتباع بیگانه پروانه کار صادر کند؛ اول این‌که در میان اتباع ایرانی آماده به کار افراد داوطلب واجد تحصیلات و تخصص مشابه وجود نداشته باشد، دوم تبعه بیگانه دارای اطلاعات و تخصص کافی برای اشتغال به کار مورد نظر باشد و سوم از تخصص تبعه بیگانه برای آموزش و جایگزینی بعدی افراد ایرانی استفاده شود. وی ادامه داد: پرونده این افراد در هیات فنی اشتغال اتباع خارجی استان مطرح و در خصوص صدور روادید یا حق کار آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

  • به کارگیری تبعه غیرمجاز بدون پروانه کار 

جهاندیده با تاکید بر این‌که بر اساس ماده ۱۸۱ این قانون، اگر کارفرمایی اقدام به به‌کارگیری تبعه غیرمجازی که فاقد پروانه کار است کند، مشمول مجازات می‌شود، گفت: آن دسته از کارفرمایانی که اتباع بیگانه فاقد پروانه کار یا اتباعی را که مدت اعتبار پروانه کارشان منقضی شده است به کار بگیرند، اتباع بیگانه را در کاری غیر از آنچه در پروانه کار آن‌ها قید شده است پذیرش کنند یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می‌شود مراتب را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نکنند، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم خواهند شد.

  • شرایط جریمه‌ها 

جهاندیده افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس بند ج، ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مکلف است کارفرمایانی را که اتباع خارجی فاقد پروانه را به کار می‌گیرند بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر کارگر خارجی، معادل ۵ برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه کند و در صورت تکرار تخلف این جریمه ۲ برابر خواهد شد. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد: بازرسان کار اداره کل نیز موفق به انجام ۳۹۵۸ فقره بازرسی و تهیه گزارش، از اشتغال اتباع خارجی در بخش‌های مختلف تولیدی، صنعتی و خدماتی شده‌اند که این اقدامات در نهایت منجر به شناسایی ۳۰۱ تبعه بیگانه غیرمجاز و جایگزینی ۱۳۰ نفر نیروی کار ایرانی در سطح واحدهای مختلف در سراسر استان شد.

کد خبر 458427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار