همشهری آنلاین: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در واکنش به خبر خودداری دونالد ترامپ از همکاری با کمیته تحقیق در موضوع استیضاح، به رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که او بالاتر از قانون نیست.

نانسي پلوسي

به گزارش یورونیوز،  پلوسی افزود کاخ سفید در تلاش است «بی‌قانونی را یک فضیلت نشان دهد» آنهم در حالی که دولت موظف است در قبال کارهایش، پاسخگو باشد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «مردم آمریکا سخنان رئیس جمهورشان را شنیده‌اند...اقدامات رئیس جمهور امنیت ملی ما را تهدید و قانون اساسی ما را نقض می‌کند و باعث می‌شود که درستی انتخابات ما زیر سوال برود. نامۀ کاخ سفید [در موضوع همکاری نکردن با کمیتۀ تحقیقات] آخرین تلاش برای پنهان نگه داشتن خیانت او به دموکراسی بوده است و اصرار بر اینکه او رئیس جمهوری فراتر از قانون است. »

واکنش خانم پلوسی تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد که پت سیپولون، مشاور حقوقی کاخ‌ سفید برای او و روسای دموکرات کمیته‌های مختلف دستگاه قانونگذاری این کشور نامه‌ای هشت صفحه‌ای فرستاد و در آن اعلام کرد که رئیس جمهور با کمیته تحقیق استیضاح همکاری نخواهد کرد.

در ادامۀ بیانیۀ خانم پلوسی آمده است: «با وجود مانع تراشی‌های کاخ سفید ما همچنان شاهد افزایش شواهد و مدارکی هستیم که نشان می‌دهد آقای ترامپ از مقام خود سوء‌استفاده و سوگند خود مبنی بر "محافظت و دفاع از قانون اساسی" را نقض کرده است...به کاخ سفید هشدار داده می‌شود که ادامه تلاش‌ها برای پنهان کردن این حقیقت که رئیس جمهور از قدرتی که از سوی مردم به او واگذار شده سوء‌استفاده کرده، شاهد دیگری بر مانع تراشی‌ها است. »

خانم پلوسی در آخر نیز خطاب به دونالد ترامپ می‌گوید: «آقای رئیس جمهور شما بالاتر از قانون نیستید... شما باید پاسخگو باشید. »

جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز از ترامپ خواست با تحقیقات کنگره در موضوع ضرورت استیضاح همکاری کند و هشدار داد که امتناع از همکاری با قانونگذاران، آمریکایی‌ها را با پرسش‌های بی‌پاسخ بسیاری روبرو خواهد کرد.

سی و نهمین رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان مصاحبه‌ای با شبکه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی، به دونالد ترامپ توصیه کرد که برای پیشگیری از وقوع هر تغییری «حقیقت را بگویید».

به نظر آقای کارتر اگرچه با حضور اکثریتیِ جمهوریخواهان در سنا، حتی با حمایت مجلس نمایندگانِ تحت کنترل دموکرات‌ها از استیضاح، «بعید است» که آقای ترامپ در نهایت از قدرت برکنار شود؛ با این وجود بستگی به نتایج تحقیقات، همه چیز ممکن است تغییر کند.

او در این مصاحبه گفت: «اگر حقایق فزاینده‌ای از کارهایی که دونالد ترامپ انجام داده فاش شود، قطعا استیضاح و عزل از مقام امکان پذیر است. »   

کد خبر 458241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =