همشهری آنلاین: مجموعه تلویزیونی «امیرکبیر» به کارگردانی و بازی سعید نیکپور از پنجشنبه ۱۸ مهرماه جایگزین «مختارنامه» می‌شود و از شبکه چهار روی آنتن می‌رود.

سريال اميركبير

به گزارش همشهری آنلاین، آخرین قسمت سریال تاریخی «مختارنامه» ساخته سیدداود میرباقری چهارشنبه ۱۷ مهر از شبکه چهار پخش می‌شود و کمتر از ۲۴ ساعت بعد یعنی ساعت ۲۴ روز پنجشنبه یک مجموعه تاریخی دیگر جای آن می‌آید. «امیرکبیر» که محصول ۱۳۶۳ است، نخستین‌بار از اردیبهشت ۶۴ از شبکه یک پخش شد و در آن دوران بسیار محبوب و پرتماشاگر بود.

نیکپور که در بسیاری از پروژه‌های تاریخی تلویزیون ایران ایفای نقش کرده، کارگردان و بازیگر نقش محمدتقی‌خان فراهانی در «امیرکبیر» است؛ صدراعظم مقتدر و باتدبیر ناصرالدین‌شاه که به دسیسه نزدیکان شاه قاجار در حمام فین کاشان به شهادت رسید. داستان زندگی پرفراز و نشیب این شخصیت برجسته تاریخ معاصر ایران در ۱۳ قسمت بر اساس فیلمنامه‌ای از پرویز زاهدی به تصویر کشیده شده است.

ایرج راد، مرحوم محمد مطیع، فخری خوروش، ژاله علو، رضا فیاضی، فخرالدین صدیق‌شریف، شمسی فضل‌اللهی، پرویز پورحسینی، هادی مرزبان، مرحوم غلامرضا طباطبایی، مرحوم سروش خلیلی، مرحوم حمید مهرآرا، مرحوم علی رامز، غلامحسین لطفی و محمد عمرانی بازیگران نقش‌های اصلی و فرعی «امیرکبیر» هستند که کنار نیکپور در این پروژه ایفای نقش کرده‌اند. موسیقی متن ماندگار سریال را هم کامبیز روشن‌روان ساخته است.

در تاریخ سینما و تلویزیون ایران چهار بازیگر نقش امیرکبیر را ایفا کرده‌اند؛ مرحوم ناصر ملک‌مطیعی در سریال «سلطان صاحبقران» زنده‌یاد علی حاتمی، سعید نیکپور در «امیرکبیر»، محمد صادقی در سریال «سال‌های مشروطه» محمدرضا ورزی و البته داریوش ارجمند در فیلم سینمایی «ناصرالدین‌شاه آکتور سینما» به کارگردانی محسن مخملباف.

مجموعه ۱۳ قسمتی «امیرکبیر» هر روز ساعت ۲۴ از شبکه چهار روی آنتن می‌رود و روز بعد ساعت ۱۸ بازپخش می‌شود.

کد خبر 457957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =