همشهری آنلاین: رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران ضمن پیش‌بینی دما و بارش در کشور تا پایان پاییز گفت: بارش طی آبان عمدتا خوب خواهد بود و بویژه در نیمه دوم این ماه تقویت می‌شود.

تقویت بارش باران در نیمه دوم آبان

به گزارش ایسنا، احد وظیفه گفت: مهر از نظر اقلیمی ماه چندان پربارشی به استثنای نوار شمالی کشور نیست بنابر این انتظار بارش‌های قابل توجه از نظر اقلیمی در مهر نداریم. در این شرایط طی دو هفته آینده نیز بارش فراگیر و سیستماتیک در کشور نخواهیم داشت و تنها در شمال سواحل استان‌های گیلان و مازندران، گلستان و بخش‌های شمالی استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش‌ پیش‌بینی می‌شود.

وی در ادامه گفت: تا یکشنبه هفته آینده (۲۱ مهر) بارش نسبتا خوب در سواحل گیلان و مازندران انتظار داریم. احتمالا در ۱۵ روز آینده موج بارشی دیگری وارد کشور می‌شود ولی عمدتا نوار شمالی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وظیفه درباره بارش باران و رگبار در روزهای اخیر گفت: بارش‌ گاهی اوقات در بعداز ظهر به‌صورت رگبار و رعد و برق رخ داده و باعث شکل‌گیری روان‌آب‌هایی در محدوده بسیار محدودی از جنوب شرق کشور یعنی جنوب سیستان و بلوچستان، بخش‌هایی از هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب شرق فارس شده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران با اشاره به وضعیت بارش و دما در آبان‌ گفت: بارش طی آبان عمدتا خوب است و بویژه در نیمه دوم این ماه تقویت می‌شود. سیستم‌های مهاجری که از غرب به شرق حرکت می‌کنند به کشور نفوذ می‌کنند بنابر این انتظار بازندگی برای آبان داریم به‌گونه‌ای که بر اساس مدل‌های اقلیمی تقریبا در بیشتر نقاط کشور بارش در حد نرمال و با گرایش به بیش از حد نرمال انتظار می‌رود و دما بین یک تا ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بیش از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که بر اساس مدل‌های اقلیمی بارش در آذر به سمت نرمال برای هر منطقه‌ای گرایش پیدا می‌کند، گفت: دما در آذر در حد نرمال و بیش از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود. در واقع یک تا ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بیش از حد نرمال خواهد بود.

به گفته رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران در زمستان بر اساس مدل‌های اقلیمی بارندگی به حد نرمال با گرایش به کمتر از حد نرمال سوق پیدا می‌کند بنابر این بارش احتمالا در ماه‌های زمستانی به‌خصوص در جنوب غرب کشور مثل استان خوزستان حتی بخش‌های جنوبی فارس و احتمالا جنوب لرستان و جنوب ایلام به کمتر از حد نرمال گرایش می‌یابد.

وظیفه در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا ترسالی برای پاییز قابل پیش‌بینی است، گفت: این که حتما پاییز ترسال می‌شود قابل تایید نیست اما احتمال ترسالی نسبت به خشکسالی بیشتر است. بیشتر مدل‌ها نشان می‌دهد بارندگی در پاییز بویژه آبان و آذر در حد نرمال با گرایش به بیش از حد نرمال خواهد بود بنابر این احتمال برخورداری از «ترسالی ضعیف» بالاست.

کد خبر 457895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار