همشهری آنلاین: رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که تلاش برای حفظ و احیای پارک جنگلی چیتگر آغاز شده است، گفت: ۹۵ هکتار این پارک آسیب دیده است.

۹۵ هکتار از پارک جنگلی چیتگر آسیب دیده است

به گزارش ایرنا، زهرا صدر اعظم نوری روز یکشنبه در پایان یکصد و شصت و نهمین جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص اقدامات کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری تهران در پارک چیتگر گفت: برای نظارت و حفاظت از فضای سبز و محیط زیست برنامه ویژه‌ای داریم و در این راستا پارک‌ها و بوستان‌های شهر تهران به صورت دوره‌ای مورد بازدید قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: در بازدید دوره‌ای که اعضای کمیسیون از پارک جنگلی چیتگر داشتند خشک شدن درختان این پارک محرز بود و با حضور شهردار منطقه موضوع بررسی شد و شهرداری منطقه اقداماتی را برای جلوگیری از توسعه خشکسالی پارک شروع کرد.

وی با بیان این که پارک جنگلی چیتگر در دهه ۴۰ ایجاد شده و ۸۰۰ هکتار وسعت دارد، گفت: ۹۵ هکتار از این پارک آسیب دیده است.

نوری خاطرنشان کرد: چیتگر مثل ریه در غرب تهران عمل می کند و باید حفظ شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که در طی سال‌ها یعنی از دهه ۴۰ تا امروز طبیعی است که پارک مشکل پیدا کند، گفت: تغییرات اقلیم و مسئله آب موضوعات جدی است که می‌تواند درختان را خشک کند که این اتفاق افتاده و درختان چون در فصل مناسب آبیاری نشده‌اند این تاثیرات بیشتر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بساز و بفروش‌ها نقشی در خشک شدن پارک داشته‌اند یا خیر گفت: پارک چیتگر پارکی نیست که مورد تصرف افراد سودجو قرار بگیرد.

نوری ادامه داد: امکان دارد یک توده‌گذاری انجام شود که با کاربری پارک همخوانی داشته باشد اما این که ساخت و ساز گسترده بشود امکان ندارد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: پیست اسب سواری هم اگر بدون مطالعه ساخته شود حتما به پارک آسیب می‌زند، اما باید مشخص شود که هر اقدامی به صورت هدفمند رخ داده یا خیر.

وی ادامه داد: بحث آب و تامین منابع آبی موضوع مهمی است و باید تلاش کرد تا آب در مصارف ضروری باشد.

به گفته نوری، باید در کاربری‌های مثل آبیاری پارک و کشاورزی مدیریت مصرف آب جدی قلمداد شود و شهرداری به سمت استفاده از پساب برود.

نوری با بیان این که سازمان بوستان‌ها در کاشت درخت موفق عمل کرده و باید درختان شهر به عنوان ریه تهران حفظ شوند، خاطرنشان کرد: سازمان بوستان‌ها صد هزار اصله درخت کاشته اما عملیات کاشت درخت باید مستمر انجام گیرد زیرا یک سری خشک می‌شود و برخی هم آفت می‌زند.

کد خبر 457788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار