همشهری آنلاین: وزیر نیرو گفت که هر ۴۵ روز یک تصفیه‌خانه فاضلاب در مناطق مختلف کشور به بهره‌برداری می‌رسد.

هر ۴۵ روز یک تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش ایرنا، رضا اردکانیان در آیین بهره‌برداری تصفیه‌خانه فاضلاب شهر سی سخت گفت: در ۴۰ سال گذشته ۲۲۸ طرح تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی با بیان این که بهره‌برداری از این تصفیه‌خانه‌ها به رغم همه محدودیت‌ها، تحریم‌های تحمیل شده و بروز وقایع طبیعی صورت گرفته است تاکید کرد: در دوره پهلوی دوم با عمر حدود ۳۷ سال آن که منابع نفتی سرشار و هیچ محدودیتی برای فروش آن وجود نداشت از طرفی دسترسی به منابع و فناوری در دنیا نیز محدود نبود اما شمار تصفیه‌خانه‌های موجود در کشور به اندازه انگشتان یک دست نمی‌رسید و کمتر از چهار مورد بود.

اردکانیان تصریح کرد: موضوع جمع‌آوری فاضلاب و تصفیه آن تنها یک موضوع در راستای بهبود وضعیت بهداشت عمومی نیست بلکه به لحاظ تاثیر این صنعت در حوزه کمک به حفاظت محیط زیست و منابع زیرزمینی آب سالم و جلوگیری از نفوذ فاضلاب به منابع زیرزمینی یک منبع مطمئن آبی نیز محسوب می‌شود.

وزیر نیرو تاکید کرد: امروز بسیاری از درخواست‌ها به‌ویژه در حوزه تخصیص آب صنعتی در کشورمان به سمت فاضلاب‌های تصفیه شده به عنوان یک منبع آبی پایدار رفته است.

اردکانیان با تاکید بر این که رویکرد دولت و وزارت نیرو برای استفاده و توجه به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب یک نگاه چند وجهی است، گفت: امروز این صنعت به عنوان یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی کشور بشمار می‌رود.

وزیر نیرو تصریح کرد: امروزه دولت با تمامی محدودیت‌ها، تحمیل‌ها و تحریم‌ها و فشارهای سخت اقتصادی در کنار مردم و برای خدمت‌رسانی و رضایت شهروندان با تمامی توان در میدان است و بدون شک امیدوار به عبور از گردنه‌های سخت تحریم‌ها و فشارهای مقطعی است.

اردکانیان بر آمادگی کامل وزرت نیرو و سایر دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران در کشور و استان‌های مختلف برای مقابله با حوادث پیش‌بینی نشده در سال زراعی جاری و احتمال وقوع بارش‌های سیل‌آسا نیز تاکید کرد و گفت: کشور ظرف سال‌های گذشته یکی از سخت‌ترین دوران‌های خشکسالی در حدود ۵۰ سال اخیر و همچنینی یکی از سخت‌ترین ترسالی‌ها را در بیش از این مدت تجربه و مدیریت کرد.

فاز نخست شبکه جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا با ظرفیت روزانه یک هزار و ۲۰۰ متر مکعب دیروز شنبه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

این طرح شامل ۱۸ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در قطرهای ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر، ۱.۷ کیلومتر خط انتقال به قطر ۵۰۰ میلی‌متر و واگذاری یک هزار و ۲۵۴ انشعاب فاضلاب خانگی است.

هزینه سرمایه‌گذاری فاز نخست این تصفیه‌خانه تاکنون ۱۵۰ میلیارد ریال بوده و ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر برای اجرای فاز دوم آن مورد نیاز است.

جمع‌آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب شهری سی سخت تا افق ۱۴۱۵ به منظور ارتقای بهداشت عمومی، بهبود در وضعیت زیست محیطی و بازچرخانی آب در محل اجرای پروژه از جمله اهداف این طرح است.

بر اساس اطلاعات مسئولان حوزه آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد جمعیت تحت پوشش تصفیه‌خانه شهر سی سخت هشت هزار نفر پیش‌بینی شده و دبی خروجی این تصفیه‌خانه یک هزار و ۲۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز خواهد بود.

کد خبر 457714

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =