همشهری آنلاین: مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: ۲۷۴ روستا با حدود ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در معرض خطر سیل قرار دارد که باید توسط دستگاه‌های متولی امر در جهت کاهش خطرپذیری آن‌ها اقدام شود.

۲۷۴ روستای استان در معرض سیل قرار دارد

به گزارش ایسنا، توحید سلیمی گفت‌: مدیریت ریسک سیل و کاهش آسیب‌پذیری مناطق با اجرای اقدامات پیشگیرانه در سطح حوزه‌های آبخیز بالادست در قالب طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، دبی اوج سیلاب که اثر زیادی در ایجاد خسارت و تلفات دارد را کاهش می‌دهد.

وی تصریح ‌کرد: در شرایط تغییر اقلیم، الگوی بارش‌ها رگباری است، لذا در این شرایط اقدامات سازگاری و تطبیقی مانند فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری باید تقویت و توسعه یابند.

این مسئول با بیان این که به‌واسطه تغییرات اقلیمی، شدت بارش‌ها در کشور در حال افزایش است، افزود: به وفور شاهد بارش‌های بیش از ۱۰۰ میلی‌متر در ۲۴ ساعت در سطح کشور در سنوات گذشته بوده‌ایم و در سیل اخیر در استان گلستان بارش ۳۱۷ میلی‌متر در ۳۰ ساعت را شاهد بودیم. به عبارت دیگر حجم بارش‌های بیشتر در زمان کوتاه‌تر به وقوع می‌پیوندد که این امر علاوه بر تشدید خسارات سیل، باعث هدررفت سریع آب و تشدید کم‌آبی نیز می‌شود.

سلیمی با اشاره به این که به‌خاطر شرایط اقلیمی کشور ۶۹ درصد از جمعیت کشور در معرض خطرات سیلاب قرار دارند، افزود: ۱۸ درصد از جمعیت کشور را خطرات سیلاب با شدت زیاد تهدید می‌کند.

وی در ادامه از فرمانداران شهرستان‌ها به عنوان روسای کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان‌ها درخواست کرد که در تعریف پروژه‌های اولویت‌دار برای مدیریت و کنترل سیلاب در شهرستان‌ها همکاری کنند.

کد خبر 457609

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

دیدگاه خوانندگان