همشهری آنلاین: نماینده آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق در کربلا در واکنش به اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف این کشور، سه قوه را به اجرای اصلاحات واقعی فراخواند و خواستار خویشتنداری مردم و نیروهای امنیتی در اعتراضات شد.

آیت الله سیستانی

به  گزارش ایرنا به نقل از پایگاه عراقی «سومریه نیوز»، احمد الصافی نماینده آیت الله سیستانی بیانیه دفتر وی را در خطبه های جمعه کربلا قرائت کرد.

در بیانیه آیت الله سیستانی آمده است که  ما مخالف حملات به تظاهرکنندگان، نیروهای امنیتی و اموال عمومی در بغداد و شماری از استان ها هستیم و این اقدام ها را محکوم می کنیم. تظاهرات در برخی از شهرها به خشونت، شورش و درگیری های خونین کشیده و در اثر آن شماری زخمی شدند.

این بیانیه افزود: در اثر این اعتراض ها به اموال نهادهای دولتی مانند حوادث سال های گذشته، خسارت های زیادی وارد شده است.

برخی از شهرهای عراق از جمله بغداد از روز سه‌ شنبه گذشته در اعتراض به فساد، عدم جدیت برای مبارزه با آن و بیکاری شاهد تظاهرات اعتراضی است که در نتیجه آن، شماری از معترضان کشته یا زخمی شدند.

الصافی تاکید کرد: اصلاحات در کشور به یک ضرورت تبدیل شده و سران سه قوه باید اقدام های عملی در این باره اتخاذ کنند.

الصافی سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه را به اتخاذ اقدام های اساسی اجرای اصلاحات واقعی فراخواند و گفت که پارلمان در این باره مسئولیت بزرگ تری به دوش دارد.

نماینده آیت الله سیستانی گفت: مسئولان باید قبل از اینکه زمان از دست برود، به امور رسیدگی و نسبت به عواقب خطرناک استفاده از خشونت آگاه باشند.

وی گفت که پیشتر از مسئولان دولتی خواستیم که با فساد مبارزه کنند و  در این باره پیشنهاد دادیم که کمیسیونی از افراد متخصص و کارآمد خارج از شخصیت های دولتی تشکیل شود تا با رصد اوضاع و شرایط کشور، اقدام های عملی برای حل مشکلات انجام شود.

الصافی گفت:در آن زمان اعتنایی به این پیشنهاد نشد اما توجه به آن در شرایط کنونی می تواند راه حل مناسبی باشد.

اعتراض ها امروز نیز در برخی از شهرهای عراق ادامه داشت.

کد خبر 457457

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها