همشهری آنلاین: مطالعه روی یک جزیره دور افتاده در جنوب اقیانوس اطلس به آشکار کردن ابعاد معضل زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌های زمین کمک کرده است.

جزیره‌ای که وسعت آلودگی پلاستیکی‌ در دریاها را نشان می‌دهد

به گزارش ایسنا، در این بررسی‌ها معلوم شده که حدود ۷۵ درصد بطری‌های پلاستیکی که با آب به سواحل این جزیره به نام "این اکسسیبل" (به معنی غیرقابل دسترسی) می‌افتند از آسیا آمده و اکثرا در چین تولید شده‌اند.

محققان گفته‌اند که بیشتر بطری‌ها اخیرا تولید شده و این نشانه آن است که احتمالا از کشتی‌ها به دریا ریخته شده‌اند.

تیم محققان از آفریقای جنوبی و کانادا که گزارش خود را در نشریه "اقدامات آکادمی ملی علوم" منتشر کرده‌اند گفتند: تاکنون فرض بر این بود که بیشتر پلاستیکی که در دریا پیدا می‌شود با گذر زمان از خشکی‌ها به آب‌های زمین وارد می‌شود اما دانشمندان اکنون می‌گویند که شواهد، موید این فرضیه نیست و به نظر می‌رسد حجم قابل توجهی از این زباله‌ها به تازگی و از کشتی‌ها به دریاها ریخته شده‌اند.

پیتر رایان، نویسنده ارشد این مقاله و مدیر موسسه آفریقایی پرنده شناسی فیتزپاتریک در دانشگاه کیپ تاون گفت: سال گذشته وقتی در این جزیره بودیم، دیدن سیل بطری‌های نوشیدنی واقعا تکان‌دهنده بود.

دانشمندان در جریان بررسی‌هایی در سال ۲۰۰۹ در این جزیره - که یک محوطه میراث جهانی است - ۳۵۱۵ قطعه زباله و بعد در سال ۲۰۱۸ هشت هزار و ۸۴ قطعه را معاینه کردند.

بطری‌های نوشیدنی پلی اتیلن ترفتالات (پی ای تی) شایع‌ترین نوع زباله با سریع‌ترین میزان افزایش بود به طوری که میزان آن از دهه ۱۹۸۰ به بعد سالانه ۱۴.۷ درصد بالا رفته است.

قدیمی‌ترین ظرفی که در سال ۲۰۱۸ پیدا شد یک کپسول پلی‌اتیلن فشرده بود که در سال ۱۹۷۱ تولید شده بود.

با این حال بیشتر بطری‌ها که عمر آنها اندازه‌گیری شد حداکثر دو سال قبل از افتادن به ساحل تولید شده بودند.

پروفسور رایان گفت: وقتی شروع به مطالعه می‌کنید می‌بینید که حتی از بطری‌هایی که برچسب ندارند می‌توان اطلاعات زیادی کسب کرد.

بنابر گزارش بی‌بی‌سی، او گفت: اینها تاریخ خورده‌اند، نشان شرکت سازنده روی آنها هست و وقتی تولیدکنندگان مختلف را شناختید می‌توانید پی ببرید از کجا آمده‌اند.

او می‌گوید: در واقع در طول سه ماهی که ما در جزیره بودیم ۸۴ درصد بطری‌های به ساحل افتاده تولید آسیا بود.

این مطالعه حاکیست که این بطری‌ها به احتمال زیاد توسط کشتی‌های در حال از عبور منطقه به عنوان زباله به دریا ریخته شده‌اند، چون قدمت آنها کمتر از آن است که با جریان‌های اقیانوسی از آسیا به آنجا رسیده باشد.

کد خبر 457238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =