همشهری آنلاین: بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در صدد است بسته پیشنهادی جدیدی را درباره برگزیت به اتحادیه اروپا ارائه کند. این در حالی است که کمتر از ۴ هفته تا مهلت تعیین شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده است.

انگليس

به گزارش یورونیوز، بنابه گفته آقای جانسون، این طرح که بریتانیا آن را به زودی به صورت رسمی ارائه خواهد کرد بر حل مسئله مرزی با ایرلند متمرکز است.

نخست وزیر بریتانیا در این مورد به بی‌بی سی گفت: «آنچه می‌خواهیم انجام دهیم خلاص شدن از دست پشتوانه مرزی ایرلند (Backstop) است. این مهم‌ترین چیز است. ما فکر میکنیم که راه خوبی رو به جلو وجود دارد و اعتقاد داریم این یک راه حل خوب است. خیلی امیدوارم که دوستانمان در اتحادیه اروپا در بروکسل، در دوبلین و همین طور در آلمان هم آن را به عنوان قدمی رو به جلو بپذیرند. »

از آنجا که بریتانیا تمایلی به کشیده شدن مرز فیزیکی میان ایرلند شمالی در قلمرو بریتانیا و ایرلند جنوبی در قلمرو اتحادیه اروپا ندارد، طرح موقتی موسوم به «پشتوانه مرزی ایرلند» که اکنون در دست اجراست نوعی پایش مرزی را تدارک میبیند تا بدون نیاز به حصارکشی فیزیکی، کالاها و خدمات بتوانند به آسانی از بریتانیا وارد ایرلند شمالی و بالعکس شوند. بوریس جانسون پیش‌تر گفته بود هرگونه توافقی با اتحادیه باید متضمن الغای طرح پشتوانه مرزی ایرلند باشد.

آقای جانسون در مصاحبه تازه خود درباره طرح جدید بریتانیا اضافه کرد: «خلاص شدن از پشتوانه مرزی چیز خیلی محشری است چرا که ما را به طور هوشمندانه‌ای قادر می‌کند مقررات خودمان، تعرفه‌های خودمان را و سیاست تجاری مان را بازپس بگیریم. به ما اجازه می‌دهد به سمت یک رابطه جدید و هیجان‌انگیز حرکت کنیم؛ نه تنها با اتحادیه اروپا بلکه با مابقی دنیا. »

اظهارات نخست وزیر بریتانیا در حالی بیان می‌شود که اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود با پیشنهاد بریتانیا مخالف است و سیمون کوونی وزیر خارجه ایرلند نیز با رد این طرح آن را بدون شانس موفقیت خوانده بود. هرچند آقای جانسون می‌گوید پیشنهاد جدید با پیشنهادات قدیم تفاوت دارد.

مهلت اتحادیه اروپا به بریتانیا برای برکسیت در روز ۳۱ اکتبر امسال به پایان می‌رسد. با این حال نمایندگان مجلس بریتانیا طرحی را به تصویب رسانده‌اند که به موجب آن دولت موظف است در صورت عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا تا روز ۱۹ اکتبر درخواست تمدید مهلت برگزیت را ارائه کند.

کد خبر 457092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =