تایلند احتمالا یک کشور دیگر در جنوب شرق آسیا خواهد بود که پایتخت خود را از بانکوک تغییر می‌دهد.

تايلند

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، این اقدام پس از آن مطرح شد که پرایوت چان اوچا، نخست‌وزیر تایلند به این مساله اشاره کرد که چنین اقدامی می‌تواند در دوران فعالیتش در این سمت امکان‌پذیر شود.

تایلند با الهام گرفتن از میانمار و برنامه‌های مشابه از سوی اندونزی قصد کرده تا پایتخت را از بانکوک تغییر دهد تا با چالش‌های رو به رشد شهری مقابله کند.

بانکوک هم مانند جاکارتا، اندونزی با جمعیت رو به رشد، آلودگی، افزایش سطح آب دریا و ترافیک زیاد روبه‌روست.

نخست وزیر تایلند در جریان سخنرانی در کنفرانس "ارتباط تایلند با جهان" که ۱۸ سپتامبر برگزار شد، به دو گزینه جابه‌جایی پایتخت اشاره کرد و گفت: نخست این‌که باید شهری را بیابیم که برای این کار نه خیلی دور و نه خیلی گرانقیمت باشد و دوم اینکه، این اقدام باید به کاهش جمعیت در بانکوک منجر شود.

او به این مساله نیز اشاره کرد که جابه‌جایی دولت به حومه‌های بانکوک می‌تواند به کاهش بار ترافیک و کاهش نیاز به حمل و نقل به داخل و خارج از مرکز شهر کمک کند اما برای دستیابی به این هدف، تحقیقات جامعی نیاز است.

این پیشنهاد چند هفته پس از آن مطرح شد که جوکو ویدودو، رئیس‌جمهور اندونزی اعلام کرد که پایتخت دولت به کالیمانتان شرقی یا بورنو اندونزی منتقل می‌شود.

این نخستین باری نیست که ایده تغییر پایتخت تایلند مطرح می‌شود. پیشتر تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر برکنار شده و در تبعید این کشور نیز چنین پیشنهادی را مطرح کرده و گفته بود که بهتر است پایتخت به استانی واقع در ۱۰۰ کیلومتری بانکوک جابه‌جایی پیدا کند.

کد خبر 456859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =