همشهری آنلاین: در نخستین واکنش رسمی نهاد ریاست جمهوری مصر به تظاهرات مردم این کشور که خواستار برکناری عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و نظامش شده‌اند، هیئت کل اطلاعات وابسته به ریاست جمهوری این کشور خواست، به دلیل وجود هرج و مرج و جعل حساب‌های کاربری در شبکه‌های مجازی، به این شبکه‌ها به عنوان منابع اخبار و گزارش‌ها استناد نشود.

اعتراضات عليه السيسي در مصر

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه عربی ۲۱، این هیئت در بیانیه‌ای خطاب به رسانه‌ها و خبرنگاران بین‌المللی حاضر در مصر اعلام کرد، با توجه آنچه که رسانه‌های جهانی از طریق خبرنگاران خود در قاهره طی ۲۴ ساعت گذشته منتشر کردند، پیگیری کرده است و از این رو، بار دیگر اهمیت پایبندی به اصول حرفه‌ای متعارف در حوزه روزنامه‌نگاری و رسانه را به خبرنگاران و همه رسانه‌ها متذکر می‌شود.

هیئت مذکور از رسانه‌ها خواست، تنها آن دسته از وقایعی را منتشر کنند که خود خبرنگاران مشاهده کرده‌اند یا اینکه از منابع معلوم و معتبر خود بگیرند که دو منبع دیگر مورد اعتماد که این وقایع را به چشم خود دیده‌اند، آن را تایید کنند.

هیئت کل اطلاعات وابسته به ریاست جمهوری خواهان این شد که به عنوان منابع اخبار و گزارش‌ها به شبکه‌های مجازی استناد نشود، به ویژه که در این شبکه‌ها هرج و مرج، جعل حساب‌های کاربری و دروغ وجود دارد.

همچنین سامح شکری، وزیر خارجه مصر تحریک رسانه‌های ترکیه‌ای و قطری علیه مصر و درخواست این رسانه‌ها برای مشارکت در تظاهرات "حامی آشوب" را محکوم کرد.

وی در مصاحبه تلفنی با برنامه "الحکایة" در شبکه "ام بی سی" مصر گفت: درخواست‌های تحریک آمیز مردود بوده و نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. این تحریک در داخل مصر هیچ پاسخی را دریافت نخواهد کرد و بیانگر کینه‌ای پنهان نسبت به دستاوردهای پنج سال اخیر مصر است.

این مقام مسئول گفت که در واکنش به آنچه که رسانه‌ها درباره برپایی تظاهرات در مصر منتشر کردند، در جریان حضورش در نیویورک با تعدادی از رسانه‌ها گفت‌وگو  کرده است.

وی در ادامه از رسانه‌ها خواست تصاویر اوضاع واقعی کشورش را منتشر کنند.

مصر روز جمعه شاهد تظاهرات در شهرهای مختلف بود و مردم خواستار کنار رفتن سیسی به عنوان "رهبر کودتا" بودند و شبکه‌های مخالفان دولت نیز در خارج از کشور و فعالان از طریق شبکه‌های مجازی، فیلم‌های ویدئویی این تظاهرات را منتشر کردند.

کد خبر 455929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =