حذف یارانه نقدی سوپرثروتمندان از آخر همین ماه آغاز می‌شود. پیگیری‌های همشهری نشان می‌دهد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصمیم گرفته روند پیاده‌کردن ثروتمندان از قطار یارانه‌های نقدی را به‌صورت تدریجی به اجرا درآورد.

يارانه

قرار است در گام نخست؛ در جریان واریز یارانه نقدی شهریور و مهر امسال، یارانه سرپرستان خانوارهای دهک دهم درآمدی به‌حساب آنها واریز نشود. برخی مسئولان وزارت کار به همشهری گفته‌اند تعداد خانوارهای حذف‌شده از فهرست بین ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار خانوار خواهد بود، به این ترتیب برآورد مسئولان وزارت کار این است که یارانه نقدی ۱.۵ تا ۲.۵میلیون نفر از ثروتمندترین قشر جامعه ایران در ۲ماه آینده حذف خواهد شد. ملاک شناسایی این افراد، قرار گرفتن آنها در دهک دهم درآمدی، ثروتمندترین خانوارهای ایران، در یک‌سال گذشته خواهد بود.

براساس قانون بودجه امسال دولت موظف است با استفاده از همه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار، نسبت به شناسایی و حذف ۳دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند. ۱۶تیرماه امسال هیأت دولت در مصوبه‌ای وزارت کار را موظف کرد در قالب یک دستورالعمل، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و وزارت کشور (استانداران)، به شناسایی و حذف یارانه نقدی ۳دهک بالای درآمدی خانوارها اقدام کند تا سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها هم یارانه نقدی این افراد را قطع کند.

  • حذف تدریجی با چاشنی وسواس

به گزارش همشهری، هم‌اکنون ۷۸میلیون ایرانی یارانه نقدی می‌گیرند و حداکثر ۴میلیون نفر هم یا از ابتدا برای دریافت یارانه‌ها ثبت‌نام نکرده بودند یا بعدا یارانه آنها قطع شد و اگر دولت بخواهد یارانه ۳دهک بالای درآمدی را قطع کند به‌معنای آن است که ۲۳.۴میلیون نفر باید از دریافت یارانه‌های نقدی محروم شوند. اما حالا وزارت کار به‌دلیل پیامدهای اجتماعی و احتمالی حذف یکباره یارانه این تعداد از افراد، تصمیم دارد با وسواس زیاد و به‌صورت تدریجی گام بردارد.

یکی از این چالش‌ها کم شدن فاصله درآمدی دهک‌های جامعه در اثر افزایش نرخ تورم، رشد قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی است، به همین دلیل درصورت حذف یارانه ۳دهک بالای درآمدی، احتمال واکنش مردم و البته نمایندگان مجلس زیاد خواهد بود. شنیده‌های خبرنگاران همشهری حاکی است: به‌دلیل در پیش بودن انتخابات دور آینده مجلس، برخی نمایندگان از دولت خواسته‌اند در جریان قطع یارانه‌های نقدی با احتیاط عمل کند. نکته اینجاست که این نمایندگان، نگران تبعات اجرای قانونی هستند که خود تصویب کرده‌اند.

  • حذف به تعداد یا با دقت؟

اصلی‌ترین دغدغه وزارت کار این است که به‌دلیل نزدیک شدن فاصله درآمدی بین دهک‌های مختلف، خطر حذف بی‌دلیل برخی افراد و بروز اعتراض‌های احتمالی جدی است. محمد شریعتمداری، وزیر کار اما نسخه‌ای دیگر دارد و در گام نخست تصمیم گرفته یارانه دهک دهم درآمدی را، به‌عنوان ثروتمندترین قشر جامعه، به‌صورت یک‌مرحله‌ای یا دومرحله‌ای، حداکثر تا پایان مهرماه قطع کند. برآوردها نشان می‌دهد با این اقدام دست‌کم حساب ۷۰۰هزار سرپرست خانوار در مرحله آینده واریز یارانه‌های نقدی شارژ نخواهد شد.

دیروز محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست دولت با اشاره به اینکه تا مهرماه یارانه ۳دهک درآمدی با احتیاط حذف می‌شود گفت: در آیین‌نامه اجرایی سقف درآمدی معینی برای حذف یارانه وجود ندارد و نشان تمکن در ۳دهک بالا، میزان مصرف خانوارهاست. او تأکید کرد: دولت حساسیت دارد تا ضریب خطا در انتخاب افرادی که مشمول دریافت یارانه نیستند، به حداقل ممکن کاهش یابد، زیرا به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهیم از این محل به طبقه متوسط و پایین فشاری وارد شود.
به گزارش همشهری قرار است رسیدگی به اعتراض‌ها به‌صورت آنلاین و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت ‌گیرد و گفته شده به مراجعه حضوری افراد برای اعتراض به حذف یارانه نقدی نیازی نخواهد بود.

  در گام نخست یارانه دهک دهم درآمدی، یعنی ثروتمندترین قشر در جامعه ایرانی، حذف می‌شود؛ پیش‌تر قرار بود یارانه ۳دهک درآمدی حذف شود

  قرار است یارانه نقدی شهریورماه به‌حساب ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار سرپرست خانوار ثروتمند واریز نشود

  برآوردها نشان می‌دهد طبق تصمیم دولت ظرف ۱۰روز آینده بین ۱.۵ تا ۲.۵میلیون نفر از فهرست یارانه‌بگیران خارج می‌شوند

 حذف یارانه نقدی تدریجی صورت می‌گیرد و حداکثر تا پایان مهر، وزارت کار گام اصلی را برمی‌دارد

  اعلام حذف یارانه‌های نقدی و اعتراض به آن به‌صورت آنلاین صورت می‌گیرد و به مراجعه حضوری نیازی نیست

  •    یارانه‌های سنگین یا ۴۵هزار و ۵۰۰تومان؟

گذشته از ابهام در شناسایی ۳دهک بالای درآمدی و معیارهای برخورداری آنها و تردید و نگرانی مشترک دولت و مجلس برای پیاده‌سازی‌ ۲۳.۴میلیون نفر از قطار یارانه‌های نقدی، پرسش اصلی اینجاست که اولویت دولت و مجلس باید سامان دادن به وضع خطرناک یارانه‌های سنگین انرژی و رانت ناشی از توزیع کالاهای اساسی با دلار ۴۲۰۰تومانی باشد یا وارد شدن به چالش حذف یارانه‌های نقدی ۴۵هزار و ۵۰۰تومان؟ البته دولت اصرار دارد قانون اجرا شود حتی اگر هزینه‌زا باشد.

وزارت کار مسئولیت سنگینی بر عهده دارد و برای کم کردن حساسیت‌های احتمالی فعلا دست روی گزینه حذف یارانه سوپرثروتمندان گذاشته و می‌خواهد یارانه نقدی بالاترین دهک درآمدی را قطع کند. پس سرپرستان خانوارهای ثروتمند باید گوش به زنگ باشند و خود را آماده کنند که دیگر خبری از ۴۵هزار و ۵۰۰تومان نیست. البته هنوز روشن نیست که واریز نشدن یارانه نقدی به‌حساب ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار سرپرست خانوار ثروتمند به‌صورت یکجا و تا آخر شهریور اجرایی می‌شود یا در دومرحله که مرحله پایانی آن مهرماه خواهد بود.

کد خبر 454797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار