همشهری آنلاین: قرارگیری بلندمدت در مقابل آلاینده‌های ناشی از اگزوز اتومبیل‌ها با افزایش ریسک یک مشکل شایع چشمی موسوم به «دژنراسیون ماکولا» ارتباط دارد.

ارتباط آلاينده‌هاي اگزوز و بيماري چشمي

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌ها نشان می‌دهد قرارگیری در معرض بیشترین میزان آلاینده‌های هوا با افزایش دو برابری خطر این مشکل چشمی در افراد ۵۰ سال به بالا مرتبط است.

دژنراسیون ماکولا یک بیماری مرتبط با تباهی لکه زرد چشم است که بر بخش میانی شبکیه موسوم به ماکولا تاثیر می‌گذارد. این عارضه یکی از شایع‌ترین علت نابینایی در افراد مسن بوده و عمدتا ناشی از عوامل ژنتیکی و فاکتورهای محیطی است.

قرارگیری بلندمدت در معرض آلودگی هوا با افزایش خطر برخی مشکلات نظیر بیماری‌های تنفسی و قلبی-عروقی مرتبط است. اما کمتر در مورد ارتباط آن با سلامت چشم پرداخته شده بود.

محققان تایوانی در این مطالعه داده‌های مربوط به بیمه سلامت و کیفیت هوا را از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰ بررسی کردند تا به رابطه بین قرارگیری بلندمدت در معرض آلاینده‌های اکسید نیتروژن و مونوکسیدکربن و افزایش خطر دژنراسیون ماکولا پی ببرند.

از آنجائی که این مشکل در گروه سنی مسن شایع‌تر است محققان تنها بر ۳۹,۸۱۹ فرد ۵۰ سال به بالا تمرکز کردند. در طول مدت، ۱۴۴۲ فرد مبتلا به دژنراسیون ماکولا شدند.

محققان دریافتند افراد در معرض بیشترین میزان اکسید نیتروژن (بیش از ۹۸۲۵.۵ ppb) حدود دو برابر (۹۱ درصد) بیشتر در معرض ابتلا به دژنراسیون ماکولا قرار داشتند.

همچنین افراد در معرض بیشترین میزان مونوکسیدکربن (بیش از ۲۹۷.۱ ppm) ۸۴ درصد بیشتر با احتمال ابتلا به دژنراسیون ماکولا روبرو بودند.

کد خبر 454611
منبع: مهر

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha