همشهری آنلاین: دبیرکل سازمان ملل هشدار داد علی‌رغم تلاش‌ها برای مقابله با گروه تروریستی داعش در افغانستان، حملات داعشی‌ها در این کشور نزدیک به دوبرابر افزایش داشته است.

گوترش هوم پیج

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد درخصوص مقاومت گروه تروریستی داعش در برابر عملیات‌های متعدد علیه آن‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «راشا تودی»، گوترش روز دوشنبه گزارشی را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد و در آن هشدار داد داعش در افغانستان از اواسط ماه ژوئن تا اوایل سپتامبر سال جاری میلادی ۱۸۳ حمله انجام داده است که نسبت به سال قبل نزدیک به دو برابر افزایش یافته است.

گوترش در این گزارش نوشته است مذاکره آمریکا و طالبان «برای ایجاد اجماعی منطقه‌ای بر سر صلح، خوش‌بینی هوشیارانه درباره شروع فرایند رسمی صلح را افزایش داده است.

دبیرکل سازمان ملل این گزارش را پیش از اعلام روز شنبه «دونالد ترامپ» مبنی بر متوقف کردن روند مذاکره با گروه «طالبان» در افغانستان تنظیم کرده بود.

دو هفته پیش «گینادی کوزمین»، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، در جلسه شورای امنیت این سازمان گفت: «در حال حاضر بیش از ۴ هزار جنگجوی داعش در افغانستان فعالیت دارند».

با این حال مقامات اطلاعاتی آمریکا مدعی هستند، مناطق تحت کنترل داعش در افغانستان از نظر راهبردی فاقد اهمیت است.

یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، در این زمینه گفت: «هسته مرکزی داعش در افغانستان پیچیدگی این گروه در عراق و سوریه را ندارد و قادر به برنامه‌ریزی برای انجام حملات در اروپا و پرورش نیرو در خارج از این کشور نیست».

کد خبر 454553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار