شراره عبدالحسین‌زاده - دکتری جامعه‌شناسی سیاسی:  امروزه استفاده از قابلیت کلانشهرها برای توسعه «سیاست بینا شهری بین‌المللی» به جایگزینی سیاست بینا دولت- ملت، در قالب «سیاست دیپلماسی شهری» مورد توجه قرار گرفته است.

حناچی در پنل تخصصی نوآوری شهری اجلاس یونیدو

همکاری‌های بین‌المللی شهرها برای بهره‌مندی از فرصت‌ها و مدیریت چالش‌های جهانی شدن می‌تواند به ۲ صورت مورد توجه قرار گیرد؛ همکاری‌های بین‌المللی شهر با شهر در قالب خواهرخواندگی و همچنین همکاری‌های چندجانبه در قالب عضویت و فعالیت در سازمان‌های تخصصی بین‌المللی که این نوع از همکاری‌ها در پیش گرفتن دیپلماسی مدیریت شهری امکان‌پذیر خواهد بود.

 با همین هدف، نظام مدیریت شهری می‌تواند از طریق ابزار دیپلماسی شهری فعال در سازمان‌های بین‌المللی شهری، از مشارکت حداکثری دیگر شهرهای تأثیرگذار در مدیریت شهری بهره‌مند شود و نیز از این رهگذر، سهم و میزان مشارکت خود را در حکمروایی جهانی و محلی افزایش دهد. یکی از عناصر اصلی تأثیرگذار در حکمروایی جهانی، مشارکت در سازمان‌های بین‌المللی به‌خصوص سازمان‌های تخصصی بین‌المللی است.

به‌عبارتی کشورها و شهرها با عضویت، مشارکت و حضور در تصمیمات سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند جایگاهی را برای حکمرانی جهانی برای خود داشته باشند. حضور و عضویت در چنین نهادهایی می‌تواند رهاورد منافع متعددی برای مدیریت شهری کلانشهرها باشد؛ به این جهت که کلانشهرها خواسته یا ناخواسته از جریان رقابت‌پذیری شهرها در عصر جهانی شدن تأثیر می‌پذیرند و ضروری است خود را برای جذب سرمایه‌های سیال بین‌المللی بخش توسعه شهری و نیز انتقال تجارب موفق آماده سازند. در چنین محیطی همکاری و عضویت در سازمان‌ها و اتحادیه‌های بین‌المللی مرتبط و حرکت به سمت تقویت دیپلماسی شهری ضروری به‌نظر می‌رسد. زیرا که دیپلماسی شهری، ابزاری در خدمت نمایندگان نهادها و سازمان‌های مدنی به‌عنوان سفیران شهری برای مدیریت نیازهای شهروندان است.

سومین اجلاس سازمان توسعه صنعتی ملل متحد با عنوان «پلی برای شهرها و ایجاد ارتباط میان شهرها از طریق تکنولوژی‌های نسل جدید» در مقر این سازمان در وین با هدف توسعه مناسبات دوجانبه و آشنایی با تجارب و دستاوردهای شهری برگزار خواهد شد که حضور شهرداری تهران برای نخستین بار در اجلاس یونیدو (UNIDO) می‌تواند فرصت مناسبی برای تعامل دستاوردهای نوین مدیران شهری میان کشورهای توسعه یافته و تهران به‌عنوان شهری در حال‌ گذار و در حال صنعتی شدن باشد.
در کنار حضور شهرها در نظام حکمروایی جهانی مرتبط با توسعه شهری در قالب سازمان‌ها و نهادهای تخصصی حوزه مدیریت توسعه شهری، مهم‌ترین و شناخته‌ترین شکل همکاری در دیپلماسی شهری، فعالیتی با عنوان خواهر شهری است که هم‌اکنون تهران با ۲۲شهر پیمان خواهرخواندگی دارد؛ هر چند این پیمان نتوانسته  ورای کاغذ از تعامل و ارتباط دستاوردهای مدیریت شهری و توسعه محوری فراتر رود. سفر به وین و در ادامه به برلین تیم مدیریت شهری و بازدید از مهم‌ترین پروژه‌های این دو شهر مهم در اروپا می‌تواند گام بلندی برای تحقق «تهران شهری برای همه» با الگوبرداری از موفقیت‌های این شهرها در بالابودن کیفیت سطح زندگی شهروندانشان باشد.

باید پذیرفت تهران با وجود فرصت‌ها و ضرورت‌هایی که برای نقش‌آفرینی فعال در حوزه دیپلماسی شهری دارد، به سبب وجود برخی موانع ازجمله نبود ساختار سازمانی متناسب، چالش‌های سیاسی و روابط خارجی برخاسته از سطح ملی، تاکنون نتوانسته به جایگاهی مناسب در عرصه دیپلماسی شهری دست یابد.

اهمیت دیپلماسی شهری در شرایط کنونی کشور با وجود موانع روابط خارجی و تحریم‌ها از آن جهت است که شهرها می‌توانند در چارچوبی منعطف‌تر از روابط سطوح دولت‌های ملی، با دیگر شهرهای جهان به تعامل و همکاری بپردازند. تهران فرصت خوبی برای رونق دیپلماسی شهری در شرایط کنونی کشور است.

کد خبر 454181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

دیدگاه خوانندگان