رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از خرید ۲۲ شتاب‌نگار جدید خبر داد.

آسیب زلزله و رانش

رضا کرمی‌محمدی با اشاره به آخرین وضعیت خرید و نصب تجهیزات لرزه‌نگاری در شهر تهران به شهرنوشت گفت: «تجهیزاتی که از پیش نصب شده به سال‌ها قبل مربوط می‌شود و شامل ۴ شتاب‌نگار و تعدادی شتاب‌نگار قدیمی روسی است که به‌صورت آفلاین از گذشته وجود دارند؛ با پیگیری‌های انجام شده از حدود یک سال و نیم گذشته آخر خردادماه امسال ۲۲ شتاب نگار به ما تحویل داده شد.»

او درباره شیوه کارکرد و هشداردهی شتاب نگارها عنوان کرد: «این تجهیزات دو کاربری دارد؛ یکی از این کاربری‌ها اعلام هشدار سریع است، به این معنی که وقتی لرزش از منبع خودش شروع شد، این موضوع به‌صورت آلارم به مدیران اعلام می‌شود. در هشدار سریع وقتی زلزله از گسلی فعال می‌شود؛ دو موج ایجاد می‌کند؛ در ابتدا موج طولی ایجاد می‌شود، که خیلی سریع در خاک و سنگ حرکت می‌کند و تخریب ‌زیادی ایجاد نمی‌کند و بیشتر ضربه می‌زند و دیگری موج برشی که تخریب‌کننده است. این دو موج سرعت متفاوتی در سنگ دارند. به این صورت که موج طولی که تخریب کمتری دارد سریع‌تر می‌رسد و بعد موج تخریب‌کننده را حس می‌کنیم؛ هرچه فاصله از منبع زلزله بیشتر باشد، فاصله زمانی بین رسیدن دو موج به هم بیشتر می‌شود. بنابراین اگر موج طولی به ما رسید و آن را به وسیله دستگاه حس کردیم می‌توانیم برای موج دوم آماده شویم و جلوی یکسری خسارات را بگیریم؛ البته به شرطی که فاصله کافی بین مبدا زلزله و محل اندازه‌گیری وجود داشته باشد.»

او ادامه داد: «برای مثال اگر منبع زلزله‌ای که قرار است اتفاق بیفتد از قم باشد؛ شاید ما ۲۰ تا ۳۰ ثانیه فرصت داشته باشیم. اما اگر گسل در شمال تهران باشد که گسل بسیار بزرگی است و طول آن از مشا به طرف قزوین به طول بیش از ۸۰ کیلومتر است، این زمان به چند ثانیه می‌رسد. این هشدار شاید در تهران برای مردم چندان کارآمد نباشد؛ زیرا تا بخواهند خانه را ترک کنند آن چند ثانیه تمام‌شده است و تنها امکان پناهگیری و آماده شدن برای تکان‌های بیشتر وجود دارد؛ اما برای سیستم‌هایی مثل گاز، برق، آب و... به شرط اینکه این سیستم‌ها هوشمند باشد و با شیرهای هیدرولیک بسته و قطع شوند این مدت حیاتی محسوب می‌شود. اگرچه در شهر ما این زیرساخت‌ها هنوز ضعیف است اما رو به بهبود وضعیت حرکت می‌کنیم.»

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران با تأکید بر اینکه شرکت گاز در این زمینه اقدامات مناسبی را انجام داده است، گفت: «هم‌اکنون شرکت گاز ۵۰ شتاب نگار خریداری کرده است و ۱۰ دستگاه شتاب نگار هم از سوی مرکز تحقیقات ساختمان خریداری شده و می‌توان گفت: تقریبا شبکه‌ای با حدود ۱۰۰ شتاب‌نگار و لرزه‌نگار در تهران در اختیار داریم؛ اگرچه این تعداد با کشورهایی مثل ژاپن قابل مقایسه نیست اما در تهران و کشور استفاده از این دستگاه‌ها شیوه جدیدی محسوب می‌شود.»

کرمی‌محمدی با اشاره به بروزرسانی سامانه تخمین خسارت به‌عنوان عامل دیگر بهره‌گیری از شبکه لرزه‌نگاری تهران یادآور شد: «سامانه‌ای با اطلاعات و داده‌های قدیمی در این زمینه وجود داشت که هم‌اکنون در حال بروزرسانی اطلاعات آن هستیم؛ این سامانه باید به‌گونه‌ای بروزرسانی و تکمیل شود که در زمان وقوع زلزله، سامانه از همه این ۱۰۰ شتابنگار که در نقاط مختلف تهران نصب شده‌اند اطلاعات را دریافت کند و در ادامه با اطلاعات ساختمان‌های همان منطقه کار آنالیز را انجام دهد و میزان خسارتی که احتمالا در هر منطقه به‌وجود آمده را به ما خبر بدهد. مهم‌ترین چیزی که در لحظه بحران لازم داریم این است که متوجه شویم در تهران به این وسعت؛ در کدام قسمت جمعیت بیشتری تحت‌الشعاع خرابی‌ها قرار گرفته و به کمک بیشتر نیاز دارد تا نیروهایمان را به آن سمت گسیل کنیم. درصورتی که این سامانه به درستی طراحی شده باشد امکان تخمین نسبتا دقیق گستره خرابی‌ها در هنگام زلزله وجود خواهد داشت. » 

کد خبر 454176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

دیدگاه خوانندگان