همشهری آنلاین: سومین نمایشگاه "ابژه" با تمرکز بر مجسمه‌های کاربردی و تأکید بر نقش این عناصر بر تعاملات انسانی در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

روایت تأثیرگذاری مجسمه- مبلمان بر تعاملات بشری

به گزارش هنرآنلاین، الناز طهرانی، دیزاینر طراح خدمات و معمار از برگزاری سومین دوره نمایشگاه "ابژه" در فرهنگسرای نیاوران خبر داد و گفت: در این دوره از نمایشگاه نیز مانند دو دوره گذشته ما از معماران، طراحان و هنرمندان مجسمه‌ساز و نقاش دعوت کردیم تا به مقوله طراحی و دیزاین بپردازند.

او افزود: تمام تمرکز ما در این نمایشگاه بر آثاری با مضمون مجسمه‌هایی کاربردی یا اصطلاحات مجسمه- مبلمان بود بنابراین بر روی مبحث میز و حجم‌های کوچک کاربردی از جنس سنگ تمرکز داشتیم.

کیوریتور نمایشگاه "ابژه" تصریح کرد: ما در این نمایشگاه به دنبال پاسخ دادن به این سؤال هستیم که چطور یک میز می‌تواند به محل تجمع افراد تبدیل شود و اساساً شرایطی را ایجاد کند که آنان بتوانند ساعت‌های طولانی از وقت و زندگی خود را کنار آن بگذرانند؟ در واقع نگاه ما این بود که یک عنصر مانند میز بر تعاملات اجتماعی و کیفیت آن تأثیرگذار باشد.

طهرانی درباره دلیل انتخاب متریال سنگ در این نمایشگاه، بیان کرد: تلاش ما این بود که از پتانسیل‌های موجود در مواد، مخصوصاً مصالح ایرانی را کشف کنیم به همین خاطر بر عنصر سنگ که از جمله متریال‌های رایج در ایران به شمار می‌رود، تمرکز کردیم.

او خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه نگاه و هدف این نمایشگاه طرح مسئله در موضوع تعاملات انسانی بود، ما سعی کردیم به این مسئله بپردازیم که اساساً چه مباحثی باعث بی‌تفاوتی افراد به زندگی اجتماعی و تعاملات شده است و چطور ما می‌توانیم به واسطه یک شئ اجتماعی، این توجه و تعامل را باز زنده سازی کرد.

این هنرمند، معماری و طراحی را عنصر مهمی در روند زندگی اجتماعی دانست و در این‌باره گفت: در حقیقت ما بر روی این سؤال نیز تمرکز داشتیم که مسئولیت اجتماعی یک طراح چیست و چطور می‌توان مسائل روز را با همکاری و تعامل طراحی و معماری با همراهی کاربر نهایی پاسخ داد.

طهرانی درباره نحوه انتخاب آثار در این نمایشگاه توضیح داد و افزود: در این دوره از نمایشگاه ما به دو صورت؛ دعوت از هنرمندان و طراحان شناخته شده و انتشار فراخوان برای هنرمندان جوان در رشته‌های مختلف اقدام به دریافت آثار کردیم. در ادامه آثار رسیده توسط هیئت داوران که متشکل از هنرمندان عرصه معماری، طراحی و مجسمه‌سازی هستند، انجام و چند اثر به مرحله نهایی رسید.

او ادامه داد: در مرحله داوری آثار از بین ۱۰ اثر رسیده ۴ اثر توسط محمدرضا یزدی، هنرمند مجسمه‌ساز، آندرآ بونینی، هنرمند طراح و معمار ایتالیایی و مازیار رضایی، پژوهشگر و کنشگر عرصه دیزاین انتخاب شد.

این معمار خاطرنشان کرد: آثار این بخش از نمایشگاه روندی گروهی را دنبال می‌کرد زیرا کلیه آثار در این بخش به شکل گروهی کار شده بودند، به نحوی که ما در بسیاری از موارد همکاری هنرمندان معمار و طراحان صنعتی را شاهد بودیم.

کیوریتور نمایشگاه "ابژه" افزود: در بخش هنرمندان شناخته شده، نیز نزدیک به بیش از ۳۰ اثر بر مبنای دیزاین بریفی که تنظیم شده بود، ساخته شد و در نهایت ۳۰ اثر در این نمایشگاه نمایش داده خواهد شد.

بر اساس این گزارش، سومین نمایشگاه "ابژه" ۱۹ الی ۲۶ مهرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند جهت بازدید از این نمایشگاه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۲۰ به گالری شماره ۱ واقع در فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

کد خبر 453896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان