همشهری آنلاین: صدر اعظم آلمان در مراسم دریافت هفدهمین دکترای افتخاری خود اعلام کرد پس از پایان فعالیت سیاسی خود قصد دارد به محیط دانشگاه برود.

آنگلا مركل

به گزارش ایرنا، نشریه دی ولت آلمان گزارش داد: آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هفدهمین دکترای افتخاری خود را از دانشگاه لایپزیگ دریافت کرد.

وی در سخنرانی خود در این دانشگاه به طور تلویحی اعلام کرد که پس از پایان دوره صدارتش قصد دارد از سیاست خداحافظی کرده و به جامعه علمی آلمان بپیوندد.
مرکل که تاکنون از چندین دانشگاه در داخل و خارج از آلمان از جمله چین و آمریکا دکترای افتخاری دریافت کرده با لحنی طنز آلود گفت: همه دانشگاه‌هایی که به من دکترا داده‌اند پس از این بیشتر در مورد من خواهند شنید، زمانی که دیگر صدراعظم نباشم.

سیاستمدار ۶۵ ساله آلمانی که دارای مدرک دکترای تخصصی در رشته فیزیک است؛ افزود: من بازخواهم گشت و این بار مانند امروز نه برای مدت کوتاه، که برای مدتی طولانی خواهم ماند.
در این مراسم که با حضور کریستین لاگارد رئیس جدید بانک مرکزی اروپا برگزار شد، وی در سخنانی گفت که زمانی که خودش در فرانسه وزیر شده بود، مرکل در آلمان صدراعظم شده و در بسیاری از موارد الهام بخش او در پیشرفت‌هایش بوده است.

موضوع کنار رفتن مرکل از سیاست در حالی از زبان خود وی مطرح می‌شود که مقامات اروپایی به بهره‌گیری از تجربیات وی در سمت‌های اجرایی اتحادیه اروپا امیدوارند.

در همین رابطه رئیس کمیسیون اروپا ضمن تمجید از توانایی‌های صدراعظم آلمان گفته است که وی پس از پایان دوره صدارت می‌تواند نقشی کلیدی در رهبری این اتحادیه ایفا کند.
با این حال مرکل اعلام کرده است که پس از انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ آلمان از ریاست حزب حاکم کناره‌گیری می‌کند و علاقه‌ای به احراز سمت دیگری ندارد.

کد خبر 453580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار