موضوع موتورسواری زنان از زمانی به سر زبان‌ها افتاد که چندی پیش شعبه‌ای از دیوان عدالت اداری در رأیی، حکم به «الزام پلیس راهور ناجا به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان واجد صلاحیت» داد؛ موضوعی که خیلی زود یکی از خبرهای جنجالی فضای مجازی شد.

موتور سواري

بعد از صدور حکم یک شعبه دیوان عدالت اداری درباره لزوم ارائه گواهینامه موتورسواری به زنان، معاون قوه قضاییه هرچند اذعان کرده موتورسواری بانوان حرام نیست و اشکال شرعی ندارد، آن را ممنوع دانسته و احتمال قوی داده که این رأی در تجدیدنظر رد خواهد شد. حالا این موضوع محل بحث و فحص مسئولان و برخی مقامات شده است.

دیروز معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از برگزاری نشست‌ها و پیگیری‌ مکاتبات جهت ارائه «گواهینامه موتورسیکلت برای زنان» خبر داد و گفت: به این جمع‌بندی رسیدیم که هیچ مغایرت قانونی در این زمینه وجود ندارد. معصومه ابتکار در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هیچ مخالفتی برای ارائه گواهینامه موتورسیکلت به زنان وجود ندارد، افزود: مغایرت قانونی وجود ندارد و اگر زنان تمایل و نیاز داشته باشند باید بتوانند گواهینامه موتورسیکلت دریافت کنند و اگر هم در آیین‌نامه‌ای مشکل یا سیاست نانوشته‌ای داریم امید است که برطرف شود.

وی درباره تأثیر موتورسیکلت بر محیط‌زیست نیز بیان کرد: در دوران فعالیت خود در محیط‌زیست طرف‌دار موتورسیکلت برقی بودم و بر این باورم که موتورهای بنزینی، دو زمانه و چهار زمانه آلودگی زیادی ایجاد می‌کند به همین دلیل از این موضوع بسیار حمایت می‌کنم، به‌نظر موضوع موتور و هم دوچرخه بخشی از آن به موضوع سلامت و بخشی دیگر به حفظ محیط‌زیست بازمی‌گردد.   معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه، استفاده از موتورسیکلت و دوچرخه را سبک زندگی خوب دانست و گفت: هم‌اکنون کم‌تحرکی آسیب‌زاست، پس چه اشکالی وارد است اگر بتوانیم چنین فعالیت‌هایی را گسترش دهیم؟ ابتکار در پایان گفت: در این زمینه پیگیری‌هایی انجام دادیم؛ به‌طور خاص در زمینه ارائه گواهینامه موتورسیکلت برای زنان نشست‌ها و مذاکراتی را برگزار کردیم و پیگیری‌های مکاتباتی را نیز در این راستا انجام دادیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که هیچ مغایرت قانونی در این زمینه وجود ندارد.

معاون ساماندهی امور جوانان نیز موضع خود را نسبت به موتورسواری زنان اعلام کرد. محمدمهدی تندگویان در واکنش به موتورسواری زنان گفت: از اول اسلام، زنان مرکب‌سوار بودند و امروز تنها مرکبشان تغییر کرده است. از نظر ما، جوانان تنها راه‌حل ایجاد وحدت هستند و باید بستر شور و نشاط آنها فراهم شود. وی افزود: انجام موسیقی، تئاتر یا شرکت در ورزشگاه‌ها از تفریحات سالم جوانان است و می‌شود از این طریق نشاط را در میان جوانان ترویج کرد.

تندگویان درباره حضور زنان و دختران جوان در ورزشگاه‌ها، افزود: نباید در ایران آزادی‌های مشروع جوانان را منع کنیم. حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشروع است و چرا باید مانع آن شویم؟ این مدل تفریحات کم‌هزینه‌ترین فرایند ایجاد تنوع و نشاط هستند و در کشور ما به‌صورت رایگان است، پس چرا باید مانع شویم؟ وی اضافه کرد: اگر مشروع است چرا از مردم سلب می‌کنیم و اگر نامشروع است، چرا یک عالمی به‌صورت شفاف نمی‌آید و راجع به این موضوع توضیح نمی‌دهد؟ احکام الهی و حدود آن مشخص است. تندگویان گفت: بهتر است مستندات‌مان را به‌صورت مشروع و شفاف برای مردم بازگو کنیم.

کد خبر 452930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار