همشهری‌آنلاین: نخست‌وزیر دانمارک پس از آن که مشاور اقتصادی ترامپ، تمایل آمریکا را برای خرید بزرگ‌ترین جزیره جهان تایید کرد، گفت که گرینلند فروشی نیست و ایده فروختن آن به آمریکا، مضحک است.

گرينلند و دانمارك

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، مته فردریکسن، نخست‌وزیر دانمارک، طی اظهاراتش به روزنامه "سرمیتسیاک" حین دیدارش از گرینلند، گفته است: "گرینلند فروشی نیست. گرینلند دانمارکی نیست. گرینلند متعلق به گرینلند است. من قویا امیدوارم که این بیان جدی نبوده باشد".

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پیشترخطاب به گزارشگران تایید کرد که اخیرا موضوع مذکور به بحث گذاشته است؛ اگرچه به گفته او، این یک اولویت فوری نیست.

او طی اظهاراتش خطاب به گزارشگران گفته بود: "این موضوع پیش آمد... از لحاظ استراتژیک جالب است؛ اما این اولویت به شمار نمی‌رود".

قرار است ترامپ، اوایل ماه بعد به کپنهاگ، پایتخت دانمارک سفر کند و طی دیداری با فردریکسن و کیم کیلسن، نخست‌وزیر گرینلند به بحث درخصوص منطقه شمالگان بپردازند.

گرینلند، یک منطقه خودمختار از قلمرو دانمارک به شمار می‌رود.

لری کادلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید، برای اولین بار از طرح این موضوع در دیدار خصوصی ترامپ و مشاورانش صحبت کرده بود.

او روز یکشنبه به خبرگزاری فاکس‌نیوز گفت: "نمی‌خواهم نتیجه‌ای پیش‌بینی کنم. صحبتم این است که رئیس‌جمهور، که دستی در خرید و فروش املاک دارد، می‌خواهد نگاهی به خرید گرینلند داشته باشد".

طبق اظهارات کادلو، "دانمارک صاحب گرینلند است؛ دانمارک یک هم‌پیمان [آمریکا] به شمار می‌رود، گرینلند یک منطقه استراتژیک است و مواد معدنی ارزشمندی داراست".

یک معاهده دفاعی که بین آمریکا و دانمارک در سال ۱۹۵۱ منعقد شده بود، حق استفاده از پایگاه هوایی "توله" -واقع در گرینلند- را به ارتش آمریکا می‌دهد.

جزیره گرینلند که بین اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس‌های قطبی است، بر حمایت اقتصادی دانمارک متکی است و امور داخلی خود را اداره می‌کند. کپنهاگ نیز مسئولیت دفاع و امور خارجه آن را برعهده دارد.

فردریکسن طی اظهاراتش به رسانه "دی آر" گفت: "این یک بحث مضحک است و کیم کیلسن نیز تصریح کرده است که گرینلند فروشی نیست؛ این پایان بحث است".

"آنه لونه باگر"، وزیر خارجه گرینلند به رویترز گفت: "ما برای تجارت در دسترس هستیم؛ اما گرینلند فروشی نیستیم".

کد خبر 452155

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

دیدگاه خوانندگان