همشهری آنلاین: سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای هیئت مدیره انجمن سواد رسانه دیدار کرد، اعضای این انجمن که به تازگی در انتخابات برگزیده شدند، روز یکشنبه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گرد آمدند و گزارشی از فعالیت های گذشته این تشکل ارائه دادند. 

ضرورت قانون‌گذاری برای شبکه‌های اجتماعی

به گزارش خبرگزاری مهر،دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با مدیران انجمن سواد رسانه ای از ضرورت مقررات گذاری برای شبکه ها و ارتباطات اجتماعی گفت.

آنچه در ادامه می خوانید گزارش مشروح این دیدار است:

  • درخواست انجمن سواد رسانه ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی

حسن بشیر رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران و استاد دانشگاه امام صادق (ع) در ابتدای این نشست خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در کشور، انتظار می‌رود شواری عالی انقلاب فرهنگی به نوعی سرپرستی تحقق این جریان در سطح کشور را عهده‌دار شود تا شاهد نیل به هدف مشترک یعنی بسط و توسعه نهضت سواد رسانه‌ای باشیم.
وی برنامه‌ریزی برای گفتمان سازی، اجتماعی کردن موضوع سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی، اسلامی‌ سازی و بومی سازی سواد رسانه‌ای را مورد تاکید قرار داد و افزود: از این روزنه می‌توانیم بسیاری از مشکلات آموزشی در کشور را مرتفع کنیم.

  • جدی گرفته‌نشدن؛ مشکل امروز سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی

بشیر تصریح کرد: جدی گرفته‌نشدن، مشکل امروز حوزه سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در کشور است و امید است با توجه به اهمیت استراتژیک موضوع رسانه و فضای مجازی، این موضوع مورد توجه قرار گیرد.
کمک انجمن به شورای عالی انقلاب فرهنگی
سیدمرتضی موسویان، مدیرعامل انجمن سواد رسانه ای ایران در این جلسه اظهار کرد: انجمن سواد رسانه­ ای ایران با حکم وزیر کشور فعالیت خود را بیش از دو سال و نیم است که آغاز کرده و تا امروز ۱۶ دفتر نمایندگی در استان­های کشور را فعال کرده است و در افق پیش رو در تمام استان‌های کشور نمایندگی فعال خواهد داشت.
وی افزود: انجمن­ سواد رسانه­ ای ایران می ­تواند بازوی یاری‌گر مناسبی برای نهادهایی همچون شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد و به عنوان یک سازمان مردم نهاد، نیازمند حمایت دستگاه‌ها در زمینه پیشبرد اهداف مشترک است.

  • سواد رسانه ای مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست

در ادامه این جلسه عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک و گرامیداشت میلاد امام هادی(ع) و عید غدیرخم گفت: مهمترین ظرفیت این انجمن حضور اعضای آن است که در این زمینه تلاش جدی و تخصص لازم را دارند. مفهوم سواد رسانه­ ای که توسط یونسکو توسعه یافت و ذیل آن سواد اطلاعاتی و مجازی مطرح شد امروزه با چنان گستره ­ای همراه شده است که فراتر از مفهوم صرف سواد رسانه­ ای است.
وی افزود: مباحثی چون خدمات هوشمند ، اینترنت اشیا و یا نانو-بایو دیوایس­ ها (Nano-Bio Devices) که در آن تمامی پدیده ­های هستی در مقیاس نانو متصل به دیوایس می شوند و امکان ارتباطات شبکه ای جدیدی را خلق می کنند.

عاملی  گفت: در واقع سواد رسانه ای پوشش دهنده سواد مرتبط با فضای دوم زندگی که مجموعه ای از پدیده های مرتبط با حکمرانی، کسب و کار، خدمات پزشکی از راه دور و البته خدمات رسانه ای را شامل می شود نیست و سواد رسانه ای به هیچ وجه مفهوم جامعی برای وضعیت جدید ارتباطی و اطلاعاتی نیست و شاید بهتر بود انجمن به سواد سواد مجازی و اطلاعاتی یا سواد مجازی و رسانه ای حرکت می کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره ۳۵ ساله ­ای را پشت سر گذاشته است که بیشتر دستور جلسات آن در قالب طرح بوده و در آن نقش آفرینی مستقیم ذی نفعان کم رنگ بوده است.
وی با اشاره به جلسه دیدار با مدیران و صاحبنظران رسانه ها عنوان کرد: در آن جلسه تشکیل کمیسیون معین رسانه ­ای با مشارکت متولیان رسانه طرح شد که با توجه به ظرفیت غیردولتی و مردم نهاد بودن انجمن سوادرسانه­ ای می ­توان از ظرفیت این انجمن نیز در تشکیل آن کمیسیون استفاده کرد.

  • انجمن سواد رسانه ای در تدوین سند کمک کند

عاملی خاطرنشان کرد: در زمینه تدوین اسناد سیاستی مرتبط با حوزه سواد رسانه ­های اجتماعی نیز  انجمن می­تواند به شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کند.
وی افزود: در تدوین این اسناد بایستی ۵ لایه سواد شامل سواد اطلاعاتی، سواد دانشی، سواد معرفتی، سواد حقوقی و سواد تحلیلی مورد توجه قرار گیرند.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به قابلیت­ها و چالش های فضای مجازی و ارتباط آن با عرصه زندگی اجتماعی خاطرنشان کرد: همه مواردی که در فضای واقعی ماهیت جرم دارد در فضای مجازی نیز دارای همان ماهیت جرم هستند منتهی روش و چگونگی آن تغییر می کند.

  • ضرورت مقررات گذاری‌های جدید برای فضای رسانه ای

وی تصریح کرد: به عنوان مثال دزدی که در فضای مجازی از مسیر هک کردن و نفوذ در سیستم های رایانه ای اتفاق می افتد؛ دسترسی به حساب مالی یک فرد یا نهاد را فراهم می کند و در نتیجه مقررات گذاری های جدید برای فضای رسانه های اجتماعی و ارتباطات شبکه ای یک ضرورت جدی است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: ما اکنون وارد جامعه شبکه­ ای شده­ ایم که اعضای آن در سطوح مختلف به صورت همزمان تأثیر و تأثر دارند اما در این زمینه مقررات گذاری نشده است.
عاملی با اشاره به تفاهم ­نامه­ ای که میان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی امضا شده است خاطر نشان کرد: در زمینه ایجاد رشته­ های جدید دانشگاهی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور نقش محوری دارند و شورای عالی فضای مجازی در این زمینه نقش همکار را ایفا می­ کند.
وی با اشاره به اینکه همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ظرفیت همکاری در ارائه رشته­ های جدید دانشگاهی را دارند، افزود: انجمن سواد رسانه­ ای می­ تواند در زمینه زندگی شبکه­ ای همکاری کند و با توجه به مسائلی چون توسعه پایدار و سلامت اجتماعی می­ توان نگاه اسلامی را در تشکیل جامعه اسلامی تعمیم داد.

  • همکاری انجمن در رشته های تخصصی

عاملی ادامه داد: انجمن سواد رسانه ­ای می ­تواند در زمینه رشته ­های تخصصی نیز همکاری ­های بسزایی را انجام دهد چنانکه در حوزه پزشکی در حدود ۲۴ تله (Tele) به وجود آمده و نیازمند بررسی تخصصی در زمینه ترویج سواد اطلاعاتی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مسئولیت محوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علم و فناوری و فرهنگ خاطرنشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳ سند مرجع، ۸۵ سند سیاستی و حدود ۲۲۶۹ مصوبه دارد که سه سند مرجع نقشه جامع علمی کشور، سند مهندسی فرهنگی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هرکدام دارای برنامه اقدام­ های متعددی هستند.

  • سند مهندسی فرهنگی حدود ۳۰۴ برنامه اقدام دارد

وی افزود: سند مهندسی فرهنگی حدود ۳۰۴ برنامه اقدام دارد که با توجه به برگزاری اولین جلسات ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور مباحث مربوط به رسانه را می ­توان در برخی جلسات این ستاد پیگیری کرد.
گفتنی است در این دیدار حسن بشیر ـ رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای، سیدمرتضی موسویان ـ مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای، حمیدرضا کمالی ـ نایب رییس انجمن سواد رسانه‌ای،  امیدعلی مسعودی ـ عضو هیات مدیره و سخنگوی انجمن سواد رسانه‌ای، معصومه نصیری ـ عضو هیات مدیره و خزانه‌دار انجمن سواد رسانه‌ای و محمدصادق افراسیابی مدیرعامل سابق انجمن سواد رسانه‌ای حضور داشتند.

کد خبر 452136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =