همشهری آنلاین: وزارت دفاع ترکیه از آغاز پرواز پهپادهای این کشور در شمال سوریه در چارچوب تلاش برای ایجاد منطقه امن با هماهنگی آمریکا خبر داد.

پرواز پهپادهای ترکیه در شمال سوریه آغاز شد
به گزارش خبرگزاری "آناتولی" ترکیه، وزارت دفاع این کشور عصر دیروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در چارچوب تلاش برای ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه با هماهنگی آمریکا، هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه شروع به پرواز در این منطقه کرده اند.

طبق این بیانیه، تلاش هایی با هدف شروع به کار مرکز عملیات مشترک که قرار است در استان «شانلی اورفا» (در جنوب ترکیه) و در چارچوب برنامه ریزی برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه با هماهنگی ایالات متحده احداث شود، ادامه دارد و هواپیماهای بدون سرنشین شروع به انجام وظایف خود در منطقه کرده‌اند.

این درحالی است که همکاری ترکیه و آمریکا برای این عملیات نظامی پس از چانه زنی های بسیار صورت می گیرد و وزیر دفاع ترکیه روز سه شنبه بر لزوم همکاری آنکارا - واشنگتن در شمال سوریه تاکید کرد و گفت که در صورت بروز برخی مشکلات در همکاری بین دو کشور برای ایجاد منطقه امن، طرح‌های بعدی اجرا خواهد شد. طرح های دیگری وجود دارد که ترکیه به طور یک جانبه وارد عمل خواهد شد.

وزیر دفاع ترکیه در مورد عمق منطقه امن در شمال سوریه نیز گفت: همواره اعلام کردیم که یک عمق ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری برای تشکیل این منطقه امن نیاز است. این موضوع توسط «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه نیز مطرح شده است.

تلاش ترکیه برای این است که کردها که آمریکا از آنها حمایت می کند، از مرزهای جنوبی این کشور دور بمانند. ترکیه گروههای کرد را تروریستی می داند.

  • سوریه مخالف است

اما در مقابل مشاور نخست وزیر سوریه دیروز تأکید کرد که رئیس جمهوری ترکیه به دنبال ادامه سرمایه گذاری بر طرح اشغالگرانه خود موسوم به "ایجاد منطقه امن در سوریه" است، اما تمام سوری ها یکصدا در برابر این طرح اشغالگرانه ایستاده اند.

این مقام سوری تصریح کرد: ترکیه و آمریکا اخیرا از توافق بر سر طرح موسوم به منطقه امن در شمال سوریه خبر داده اند، حال آنکه دولت دمشق این توافق را نقض حاکمیت و تجاوز به تمامیت ارضی کشور خود می داند.

وی با اشاره به مشکلات مداوم و هدفمندی که ترکیه برای پناهجویان سوری در شهرهای بزرگ این کشور ایجاد می کند، گفت: آنکارا به بهانه ایجاد منطقه امن درصدد بیرون راندن این پناهجویان و انتقال آنها به شمال سوریه است. ایرنا

کد خبر 451679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =