همشهری انلاین: چند روز پیش حبیب احمدزاده نویسنده، مستندساز عضو هیئت علمی دانشگاه هنر پس از اعمال تحریم ظریف و همچنین سخنان ترامپ مبنی بر شکست ایرانیان در تمامی جنگهای پیشین، مقاله‌ای نوشت که ترجمه آن به زبان انگلیسی بازتاب گسترده‌ای در بسیاری از سایت‌های ضد جنگ و سیاسی آمریکا داشت .

ترامپ هوم پیج

از مشهورترین کسانی که نظر خود را بصورت ایمیل برای حبیب احمدزاده ارسال نموده، دانشمند معروف آمریکایی نوام چامسکی است.

نظر نوام چامسکی به انگلیسی و فارسی، اینچنین است.

Strong letter. There is a problem however.  Trump and his associates know and care nothing about any of this.
Noam
نامه عالی است. اما  یک مشکل وجود دارد و آن  اینکه،  ترامپ و همراهانش برای این موضوعات  اهمیتی قائل نیستد.نوام چامسکی 

اما اصل متن فارسی یادداشت احمدزاده :

ترامپ، ظریف و ما ایرانیان 

آقای ترامپ و دوستانش همچون پمپئو و بولتن جگر سوختهای از ایران و ایرانی دارند وگرنه در این دوسه روز و با این همه مشکلات داخلی،  امور کشور گرفتار آمریکا درجنگ تجاری با چین، ژاپن و اروپا و دیوار مرزی مهاجرین ر ا رها نمی‌کردند تا صرفا به ما بپردازند .اولین مورد  آن است که رییس جمهور ترامپ از باب محبت همیشگی‌شان فرمودند که ایرانیان در هیچ جنگی در طول تاریخ نبرده و در هیچ مذاکره‌ای نباخته‌اند 
اگر حتی کاری به کارنامه سراسر صفر  شخص ترامپ در درس تاریخ مدرسه و نیز کارنامه سراسر شکست دولتهای آمریکا از فضاحتهای تحقیر آمیز در ویتنام، عراق، افغانستان و سوریه و یمن هم نداشته باشیم  باید به نکته ظریفی  در تاریخ ایران و ایرانی حداقل در دویست و پنجاه سال اخیر اشاره کنیم که هرگز ما ایرانیان جنگی را شروع نکرده‌ایم  تا به مانند شما بدنبال پیروزی در آن باشیم. ولی نکته مهم و ظریفتر از ظریف وزیر محترم خارجه مان، تفاوت ماهوی نگاه  ما ایرانیان به جنگ با شما دولتمردان آمریکاست.

در سریال دلیران تنگستان، رییسعلی دلواری. آن سردار مشهور جنوب در جواب فردی  از نوجوانان  رزمنده جنوب که از هیجان شروع نبرد با کشتی‌های نظامی انگلیسی  وارد شده برای جنگ در مقابل روستایشان دلوار که می‌گوید درصورت حمله غارتشان می‌کنیم، با هیجان جمله‌ای تاریخی می‌گویند بدین مضمون:

نه پسر مانمی‌جنگیم که چیزی بدست بیاوریم، مافقط  می‌جنگیم که چیزی از دست ندهیم.

جناب ترامپ، اگر بر قاعده و فلسفه ما ایرانیان و تعریف ما از جنگ باشد که ما در همین جنگ  ایران و عراق با تمام پشتیبانی شما و رفقایتان از صدام وریختن صدها تن بمب شیمیایی برسر زنان و کودکانمان، ذره‌ای از خاک کشورمان را از دست ندادیم و پیروز محسوب می‌شویم ولی شما بفرمایید با تعریف فلسفی شما از جنگ که با  تصاحب و کشتار مردمان نابودشده برای قبولی  موفقیت همراه است  در همین بیست سال اخیر، شما در کدامین جنگ پیروز بوده‌اید؟  

و اما قسمت دوم و آنکه ما در مذاکره همیشه  فاتح بوده‌ایم، اگر چنین است، پس چرا دوباره آزموده را می‌آزمایید و بدنبال مذاکره با این استاد بزرگ شطرنج مذاکره هستید، که  همزمان  و  در آن واحد  دست بازیگر بزرگش یعنی وزیر خارجه را عملا و با خباثت در این هماوردی از پشت می‌بندید تا نتواند حتی مهره ای سرباز را تکان دهد. جمله آخر را فاش با این شیاطین همراه با ناتانیاهو و بن سلمان ها باید گفت.

برخلاف نظر سطحی شما، سربازان ما مهره های فضای مجازی  شطرنج نیستند، که با تحریم بازیگران پشت صفحه از حرکت بایستند.آقایان ترامپ، بن سلمان وناتانیاهو  سربازان ما همان رییسعلی ها هستند و همان تعریف قدیمی از نبرد و جهاد،  پس نصیحتی صادقانه برای شما دارم.از ما ایرانیان بیشتر و بیشتر بترسید.

حبیب احمدزاده 

***

برای خواندن متن نظرات خوانندگان آمریکایی و اصل ترجمه انگلیسی می‌توان به سایت‌های زیر مراجعه کرد:

https://www.codepink.org/iranian_war_veteran_gives_advice_to_trump

http://www.commondreams.org/views/۲۰۱۹/۰۸/۰۶/iranian-war-vet-has-some-advice-trump-dont-play-checkers-grandmasters-ches
s%۳famp

https://consortiumnews.com/۲۰۱۹/۰۸/۰۸/a-letter-to-president-trump/

https://www.mintpressnews.com/author/habib-ahmadzadeh/

https://www.globalresearch.ca/author/habib-ahmadzadeh

http://www.payvand.com/news/politics.html

https://mintpressnews.ru/iran-war-vet-advice-trump-dont-play-checkers-grandmasters-chess/۲۶۱۱۶۰/
https://snls.news/news/
https://iranisnottheenemy.info/۲۰۱۹/۰۸/۰۷/۲۰۱۹-۰۸-۰۷-Social-Media-Postees/
https://imwithtulsi.info/۲۰۱۹/۰۸/۰۸/
https://trumpandtrumpism.com/۲۰۱۹/۰۸/۰۷/۲۶۱۱۶۰/
https://lobelog.com/a-letter-to-donald-trump-from-an-iranian-war-veteran/

کد خبر 451548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

دیدگاه خوانندگان