همشهری آنلاین: مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد می‌گوید: برای پیشگیری از بروز حوادث ناگوار هرگونه واگذاری معادن رودخانه‌ای (برداشت شن و ماسه) در این استان ممنوع است.

برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های فصلی یزد ممنوع است

به گزارش ایرنا، محمدرضا بشیری در شورای فنی استان با اشاره به بررسی گزارش سیل آب اوایل سال جاری که در دستور کار این شورا است از شناسایی ۱۳۰ نقطه بحرانی برای لایروبی رودخانه‌ها با اولویت مناطق مسکونی و جمعیت بالا خبر داد.

وی ادامه داد:  بنابر اعلام شرکت آب منطقه‌ای حدود ۲۱۰۰ کیلومتر رودخانه‌های فصلی در استان نیازمند مطالعه و ساماندهی است.

این مسئول گفت: بر اساس مصوبه شورای فنی مقرر شد اقدام‌های لازم توسط شرکت آب منطقه‌ای با همکاری دستگاه‌های ذیربط برای جلوگیری از تصرف حاشیه رودخانه‌ها و رفع خطرهای ناشی از سیل آب صورت گیرد.

بشیری با اشاره به نقش منفی زیست محیطی برداشت شن و ماسه و تخریب بستر و حریم رودخانه‌ها گفت: بر اساس مصوبه شورای فنی تاکید شد از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به هیچ وجه معدن رودخانه‌ای جدید، واگذار نشود و مجوزهای موجود تمدید نشود و با معادن کوهی جایگزین شود.

مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد با اشاره به گزارش شهرداری یزد در خصوص دفع روان‌آب از سطح شهر ادامه داد: از سال ۹۲ طرح دفع روان‌آب در دستور کار شهرداری قرار گرفت و مطالعات فاز صفر و یک آن انجام شد اما روند کار به دلیل هزینه‌های زیاد و کمبود بودجه متوقف شده است.

بشیری خاطر نشان کرد: در این رابطه مقرر شد قبل از شهریور جاری با شناسایی نقاط بحرانی که قبلا صورت گرفته است، اقدام‌های لازم برای رفع این مشکل انجام شود.

وی افزود: بستر مسیل رودخانه مرکزی شهر یزد برای جمع‌آوری روان‌آب‌های اصلی سطح شهر در دستور کار شهرداری قرار دارد و اقدام‌های لازم در حال اجراست و ۴۰۰ متر اولیه این رودخانه به اتمام رسیده است.

در این نشست همچنین مقرر شد توسط شرکت آب منطقه‌ای با همکاری دفتر فنی استانداری، راه‌های قانونی آزادسازی مسیر رودخانه شهر بررسی و نتیجه به دبیرخانه شورای فنی استان منعکس شود.

استان یزد دومین تولیدکننده معدنی و یکی از سه استانی است که بالاترین میزان کشف‌های معدنی کشور را به خود اختصاص داده و در حوزه اشتغال معدنی هم جزو استان‌های برتر است.

حدود ۱۲ هزار نفر به صورت مستقیم در معادن استان یزد اشتغال دارند و با وجود ۵۴۵ معدن دارای پروانه بهره‌برداری، این استان رتبه دوم کشور را در ذخیره معدنی و رتبه نخست را در تنوع مواد معدنی به خود اختصاص داده است.

کد خبر 451449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =