همشهری‌آنلاین: شهردار تهران گفت: در جلسه اخیر دولت از شهرداری تهران برای برگزاری انتخابات شورایاری تقدیر شد و من نیز در آن جلسه مطرح کردم که یکی از ارزان‌ترین انتخابات‌ها را در کشور چه به لحاظ هزینه‌های مادی و چه از حیث معنوی، با حداقل امکانات برگزار کردیم.  

حناچي

به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی در بیست و هشتمین جلسه شورای معاونان، مشاورین و شهرداران مناطق که در باغ موزه قصر برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با یادآوری سالگرد قبول قطعنامه ۵۹۸ و خاتمه جنگ تحمیلی گفت: جا دارد یاد و خاطره عزیزانی که با رشادت‌هایشان در هشت سال دفاع مقدس افتخارات امروز را برای کشور به ارمغان آوردند، گرامی بداریم. همچنین، یادی کنیم از دلاوری‌های شهدای عملیات مرصاد، به ویژه شهید صیاد شیرازی که اگر نبود شاید در آن روزها اتفاقات دیگری رقم می‌خورد.

حناچی در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات شورایاری‌ها عنوان کرد: در شرایطی که تمام آمارها نشان می‌داد در حوزه سرمایه اجتماعی ریزش شدیدی را تجربه خواهیم کرد، اتفاقی در شهر تهران افتاد که امیدوارکننده بود. برگزاری انتخابات شورایاری‌ها ماهیت درخواست‌های شهروندان را نشان داد و این در حالی بود که این بار تبلیغات چندان شکل کاغذی نداشت و بیشتر در فضای مجازی انجام شد.

شهردار تهران با بیان این‌که در اداره محلات باید به عرق محلی شهروندان توجه کنیم، ادامه داد: هر چه میزان مشارکت مردم در مدیریت شهری افزایش پیدا کند، هزینه‌های اداره شهر کاهش می یابد و در این شرایط می توانیم بسیاری از مشکلات شهر را با بهره گیری از ظرفیت سرمایه های اجتماعی برطرف کنیم.

حناچی با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها تصریح کرد: اقدامی که در زمینه برگزاری انتخابات شوایاری‌ها انجام شد، از نظر اجرایی کارستان بود چراکه تاکنون در کشورمان تجربه برگزاری انتخابات الکترونیک آن هم به شکل گسترده را نداشتیم، اما این امر در تهران در قالب انتخابات شورایاری ها محقق شد. البته حمایت و پشتیبانی نهادهایی چون وزارت کشور نیز بسیار تاثیرگذار بود.  

او اضافه کرد: در جلسه اخیر دولت از شهرداری تهران برای برگزاری این انتخابات تقدیر شد. من نیز در آن جلسه مطرح کردم که یکی از ارزان ترین انتخابات ها را در کشور چه به لحاظ هزینه های مادی و چه از حیث معنوی، با حداقل امکانات برگزار کردیم. یادمان باشد در انتخابات دوره گذشته شورایاری، اختلاف نظر بین هیات اجرایی و هیات نظارت باعث شد اعلام نتایج یک ماه طول بکشد، اما در این دوره انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد و بسیاری از مشکلات به حداقل رسید.

شهردار تهران گفت: رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم برای اطمینان از این‌که هر شهروند تنها یک بار اجازه رای دادن داشته باشد، در چند نقطه برای دادن رای مجدد حاضر شد و در نهایت اطمینان یافت که امکان اخذ رای مجدد وجود ندارد.  

حناچی خطاب به شهرداران مناطق عنوان کرد: در تصمیم‌گیری‌های محلی اعضای شورایاری‌ها را به مشارکت بگیرید و از آن ها در تصمیم‌گیری‌ها نظرخواهی کنید. اگر مردم ببینند که رای و نظرشان در محلات در قالب شورایاران لحاظ می شود مشارکت و فعالیتشان در محلات افزایش می‌یابد.  

شهردار تهران با بیان این‌که در مدیریت شهری تا جای ممکن باید اولویت را به اقدامات موردنیاز مردم اختصاص دهیم، تصریح کرد: حتی اگر در محله‌ای مجبور به انجام کاری شدیم که مردم آن را قبول ندارند باید افراد را نسبت به ضرورت انجام کار قانع کنیم. اقناع سازی شهروندان در خصوص اجرای پروژه ها بسیار مهم است.  

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت درآمدها و هزینه‌های شهرداری تهران گفت: تلاش برای افزایش درآمد از مسیرهای درست و کاهش هزینه های شهرداری دو سیاست دائمی ماست؛ منابع ما محدود است و در این شرایط اولویت اقدامات با برنامه هایی است که مردم بیشترین اقبال را نسبت به آن‌ها نشان می دهند. در این زمینه ایجاد میادین میوه و تره بار و بوستان ها باید در اولویت طرح‌های توسعه ای قرار گیرد.

شهردار تهران همچنین بر حفظ حدود بوستان ها در تهران تاکید و بیان کرد: حفظ حریم بوستان‌ها و جلوگیری از ساخت و ساز در محدوده متعلق به این فضاها باید در دستور کار باشد، مردم نیز نسبت به این موضوع حساس هستند. زمانی که اولین بحران ما نفس کشیدن است اولین کار ما هم باید توسعه فضای سبز باشد. ساخت و ساز در حریم بوستان‌ها با توجه به حساسیت هایی که وجود دارد از بین بردن سرمایه اجتماعی است، در حالی که باید تلاش کنیم تا مردم در زمینه کاشت درخت و توسعه فضای سبز باهم رقابت کنند و آن را یک اقدام حسنه بدانند.

حناچی همچنین به جلسه اخیر هیات دولت و طرح مسکن اجاره ای پرداخت و گفت: اگر تاریخ چهار دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم سهم مسکن در سبد خانوار در این سال ها از ۱۲ درصد به بالای ۵۰ درصد افزایش یافته است و اگر هر چه زودتر برای این امر تدبیری اندیشیده نشود، مسئله مسکن از موضوعی اجتماعی به موضوعی امنیتی تبدیل می شود.

h, افزود: در جلسه اخیر هیات دولت در این زمینه راهکارهای زیادی مطرح شد ما هم پیشنهاد دادیم با حمایت دولت از ظرفیت شهرداری ها برای توسعه مسکن استفاده شود که از این موضوع استقبال و حتی پیشنهاد شد ظرفیت های قانونی برای تحقق این امر پیش بینی شود. البته به نظر من در ماده ۵۵ قانون شهرداری ها این ظرفیت وجود دارد و دولت هم آماده همکاری است؛ همه باید تلاش کنیم تا قدمی برای حل مشکل مسکن اقشار کم درآمد برداریم.  

حناچی همچنین به برگزاری نمایشگاه الکامپ و دستاورد استارت آپ ها برای مدیریت شهری اشاره و عنوان کرد: همان طور که پیشتر رئیسجمهور اعلام کرد، برخی از استارت آپ ها بیشتر از وزارتخانه ها اشتغال ایجاد می کنند. این پیام روشنی است مبنی بر اینکه باید بسترهای لازم برای فعالیت استارت آپ ها و استفاده از خدمات آن ها فراهم شود.  

 در پایان به برخی از وظایف کارمندان شهرداری در حوزه سدمعبر و مقابله با تخلفات پرداخت و گفت: ما وظایفی در این زمینه داریم که طبیعی است گاهی در اجرای آن با مشکلاتی مواجه شویم، اما باید تلاش کنیم برخوردهای احتمالی مدبرانه، هوشمندانه و کم هزینه مدیریت شود. در این ماموریت ها باید به جزئیات و ظرافت ها توجه شود و نیروها در این خصوص آموزش های لازم را ببینند.

کد خبر 449950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =