سه‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
۰ نفر

مرجان فرهمند - خراسان رضوی- خبرنگار:  شهرداری مشهد با همکاری مرکز رشد ICT پارک علم ‌و ‌فناوری خراسان ‌رضوی رویدادی علمی با محوریت «رشدآفرینی» برگزار می‌کند.

رشدآفرینی

در این رویداد قرار است ایده‌هایی برای حل چالش‌های شهری در محورهای آلودگی هوا، پسماند، پارک‌ها و فضای سبز شهری ارائه شود. در سال‌های اخیر واژه «استارت‌آپ» زیاد شنیده شده است که معنای این کلمه را در ویکی‌پدیا این‌طور ترجمه کرده‌اند: شرکت نوپا؛ به یک شرکت یا کسب و کار گفته می‌شود که به‌طور معمول به‌تازگی و در نتیجه کارآفرینی ایجاد می‌شود، رشد سریعی دارد و به منظور ارائه راه‌حلی نوآورانه و دوام‌پذیر برای رفع یک نیاز در بازار شکل گرفته است. رویدادهای کارآفرینی و استارت‌آپی در سال‌های اخیر با اسامی مختلفی برگزار شده است. در پارک علم و فناوری خراسان این دست رویدادها از سال ۹۱ برگزار شده است. به بهانه رویداد رشدآفرینی، همشهری گفت‌وگویی با دبیران اجرایی آن انجام داده است.

  • بررسی و رفع چالش‌های شهری 

رئیس مرکز نوآوری شهری مشهد با بیان این‌که این رویداد بستری مناسب برای حل مسائل و چالش‌های شهرداری است، اظهار می‌کند: رویداد رشدآفرینی یک مدل تکامل‌یافته از رویداد کارآفرینی است که در چند سال گذشته با عناوینی مانند استارت‌آپ‌ویکند و یا رویدادهای استارت‌آپی شکل گرفته است. «غلامرضا عباس‌زاده» می‌افزاید: از جمله اهداف رویداد رشدآفرینی، تقویت مهارت‌های ایده‌پردازی و حل مسأله و بررسی چالش‌های شهر مشهد و تلاش برای حل آنهاست.

عباس‌زاده با اشاره به محورهای این رویداد بیان می‌کند: محورهای رویداد توسط تیم علمی رویداد متشکل از متخصصان مرکز نوآوری شهرداری، پارک علم و فناوری و اکوسیستم استارت‌آپی مشهد انتخاب شده که شامل این موارد است: آلودگی هوا، معضل رفع پسماندها و پارک‌ها و فضای سبز شهری.
وی در ادامه بیان می‌کند: این رویداد در قالب ۳ مرحله همایش رشدآفرینی، توانمندسازی و رویداد پایانی از ۱۷ مرداد تا اول شهریور امسال به ‌مدت ۱۶ روز در تالار شهر مشهد برگزار می‌شود. مدیر مرکز نوآوری شهری عنوان می‌کند: مخاطبان تا ۱۳ مرداد فرصت ارسال ایده‌های خود را دارند و علاقه‌مندان برای شرکت در این رویداد می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی www.roshdafarini.ir مراجعه کنند.

در این رویداد علمی کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌ در نظرگرفته شده است که در پایان از ۳ برگزیده تقدیر به‌ عمل خواهد آمد و هدیه نقدی ۲۰ میلیون تومانی اهدا می‌شود. وی خاطرنشان می‌کند: مرکز نوآوری شهری شهرداری مشهد از صاحبان ایده‌های برتر و کارآفرین استقبال می‌کند و طرح‌های حمایتی را در همین دوره فعلی مدیریت شهری اجرا خواهد کرد. عباس‌زاده این رویداد را بستری برای حل مسائل و چالش‌های شهرداری می‌داند و می‌گوید: امیدواریم که در این رویداد، ایده‌های کارآمد ارائه‌شده به حل مشکلات شهر منجر شود.

  • همکاری شهرداری مشهد در رویداد رشدآفرین

پارک علم‌ و فناوری خراسان و شهرداری مشهد به‌دنبال توسعه کسب‌ و کارهای نوپا و نوین استارت‌آپی هستند. مدیر مرکز رشد ICT پارک علم‌ و ‌فناوری خراسان‌ رضوی می‌گوید: در این رویداد با مدل ارائه معکوس به دنبال طرح مسائل و بیان نیازهای سازمان‌ها و درخواست از کارآفرینان در بحث ایده‌پردازی و رفع نیازها هستیم. «علی جاهدی» با اشاره به همکاری شهرداری مشهد می‌افزاید: شهرداری سعی دارد به‌عنوان نهاد صاحب مسأله در این رویداد، در کنار پارک علم و فناوری و شرکت سرمایه‌گذاری مسائل خود را در اختیار علاقه‌مندان به کارآفرینی قرار دهد تا از طریق استارت‌آپ‌ها حل شود.

وی بیان می‌کند: تیم‌هایی که وارد این فضا می‌شوند در معرض آموزش قرار می‌گیرند و اساتید و منتورهای کسب ‌و کار که بسیار در این زمینه باتجربه و از دانش ارزشمندی برخوردارند، در کنار تیم‌ها قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند افراد را با ایده‌هایی که ارائه کرده‌اند، توانمندتر کنند. لازم به ذکر است در اولین مرحله از این رویداد علمی، ابتدا ایده‌ها و طرح‌ها غربال می‌شوند و در قالب مسابقه ایده‌شو در «همایش رشدآفرینی» از تاریخ پنجشنبه ۱۷ مرداد در تالار شهر مشهد به رقابت می‌پردازند. در بخش دیگر این همایش، چهره‌های برجسته اکوسیستم استارت‌آپی کشور با موضوع مهارت ایده‌پردازی و حل مسأله به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

دومین مرحله این رویداد، یک دوره منتورینگ در قالب ۵ کارگاه تخصصی است که از ۱۹ تا ۲۸ مرداد برگزار خواهد شد. شرکت‌کنندگان در این کارگاه، مفاهیم پایه حل مسأله و راه‌اندازی استارت‌آپ را فراخواهند گرفت. در نهایت، تیم‌های راه‌یافته به مرحله نهایی، در یک رقابت فشرده که در تاریخ ۳۱ مرداد و اول شهریور برگزار می‌شود، به خلق مدل کسب و کار خود می‌پردازند و در پایان روز دوم طرح خود را به هیأت داوران، نماینده شتاب‌دهنده‌های مشهد و فعالان اکوسیستم استارت‌آپ ارائه می‌دهند و ۳ تیم برتر در مجموع جوایزی به مبلغ ۲۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد. رویداد رشدآفرینی عصر روز شنبه اول شهریورماه، در مراسم اختتامیه‌ای با حضور فعالان اکوسیستم استارت‌آپی مشهد با معرفی و اهدای جوایز نفیس به ۳ تیم برتر به کار خود پایان خواهد داد.

کد خبر 449724

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار