دونالد ترامپ در ادامه بحران‌آفرینی در سیاست خارجی آمریکا، بر سر یک طرح مالیاتی با فرانسوی‌ها و بر سر بازداشت یک خواننده رپ با سوئدی‌ها رودررو شده است.

مكرون- ترامپ

 دونالد ترامپ دیروز در پستی توییتری، به‌خاطر اقدام دولت فرانسه در اعمال مالیات بر شرکت‌های خارجی حوزه فناوری، از رئیس‌جمهور این کشور انتقاد کرد و این تصمیم را ناشی از «حماقت مکرون» دانست. فرانسه به تازگی طرح مالیاتی جدیدی تصویب کرده براساس آن‌ شرکت‌های بزرگ فناوری که درآمدی بالاتر از ۷۵۰ میلیون یورو داشته باشند، باید معادل ۳ درصد از عایدی فعالیت‌هایشان در فرانسه را مالیات بدهند. فیسبوک، گوگل و آمازون شامل این طرح می‌شوند.

ترامپ در پست توییتری خود تأکید کرده که اگر قرار باشید کسی از این شرکت‌ها مالیات بگیرد، کشور خودشان است نه فرانسه. او نوشته است: «ما اقدامات متقابل جدی خود در برابر حماقت مکرون را به‌زودی اعلام می‌کنیم. » مکرون و ترامپ پیش از این در مسائل دیگری ازجمله پیمان آب‌وهوایی پاریس و توافق هسته‌ای با ایران نیز در مقابل هم قرار گرفته بودند، اما این، نخستین بار است که رئیس‌جمهور آمریکا همتای فرانسوی خود را به انجام «حماقت» متهم می‌کند.

پیش از این، دونالد ترامپ طی روز جمعه نیز به دولت سوئد تاخته بود. او در پستی توییتری خطاب به نخست‌وزیر سوئد از او خواست برای آزادی خواننده آمریکایی سیاهپوست که ۳هفته پیش در این کشور بازداشت شده اقدام کند. رئیس‌جمهور آمریکا در توییت خود نوشته است: «از استفان لوفن، نخست‌وزیر سوئد کاملا ناامید شدم. چرا که نمی‌تواند اقدامی برای آزادی خواننده آمریکایی انجام دهد. سوئد با این اقدام خود آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار را در آمریکا ناامید کرده است. من ویدئوی درگیری‌های ایسپ راکی را  که منجر به بازداشت او شده دیدم، افراد دردسرسازی او را دنبال و مورد آزار و اذیت قرار دادند. با آمریکایی‌ها منصفانه رفتار کنید. »

پلیس سوئد ایسپ راکی و محافظش را به‌خاطر یک نزاع در خیابانی در استکهلم دستگیر کرده است. راکی روز ۳۰ ژوئن (نهم تیر) بازداشت شد. ایسپ راکی، خواننده و ترانه‌سرای ۳۰ ساله آمریکایی است که طرفداران زیادی دارد. ترامپ در حالی از ناامیدی خود نسبت به نخست‌وزیر سوئد می‌گوید که چند روز قبل در یک پست توییتری استفان لوفن را فردی بسیار بااستعداد خوانده بود.

کارل بیلدت، نخست‌وزیر و وزیر خارجه پیشین سوئد در واکنش به سخنان ترامپ، این خواسته او را دخالت در امرو داخلی یک کشور دیگر خوانده است. او در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌پست نوشته که در سوئد همه در مقابل قانون برابر هستند و قوه قضاییه مستقلا به جرایم رسیدگی می‌کند. بیلدت درخواست ترامپ از نخست‌وزیر سوئد برای دخالت در رویه قضایی را «زیاده‌روی» خوانده است.

کد خبر 449478

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =