وزیر صنعت از اجرای خصوصی سازی در صنعت خودرو سازی در ۳ مرحله خبر داد.

ایران خودرو - سایپا

به گزارش همشهری، هیات واگذاری سوم خرداد ماه امسال سازمان خصوصی سازی را مکلف کرد سهام دولت در ۲ شرکت بزرگ خودروسازی را بفروشدبه این ترتیب   ۱۴ درصد از سهام ایران خودرو و۱۷ درصد از سهام سایپا برای فروش عرضه خواهد شد. با این حال سازمان خصوصی سازی می‌گوید سهام این ۲ شرکت فعلا قابل واگذاری نیست زیرا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) در قبال دریافت وام سهام این ۲ شرکت را در بانک وثیقه کرده است، بنابر این به نظر می رسد برنامه واگذاری سهام این دو شرکت امسال قابل اجرا نخواهد بود.

اما آن طور که دیروز وزیر صنعت اعلام کرد برنامه خصوصی سازی در شرکت های خودرو سازی در ۳ گام و در طول سال های ۹۸ تا ۹۹ انجام خواهد شد. در گام اول قرار است این دو شرکت بخشی از املاک خود را به قیمت ۱۰۰۰ میلیارد تومان بفروشند و آن را به بدنه تولید تزریق کنند، درمرحله بعد بخشی از سهام شرکت‌های زیرمجموعه این ۲ خودرو ساز فروخته شود و در نهایت سهام متعلق به دولت در این ۲ شرکت فروخته خواهد شد.

  • شرط واگذاری سهام خودروسازها

علی اشرف پوری حسینی رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سهام برخی شرکت‌ها از جمله خودروسازها، در وثیقه است و واگذاری آن‌ها به زمینه‌سازی نیاز دارد. پوری حسینی توضیح داد: ایدرو، برای انجام پروژه ویژه‌ای، تسهیلات و وام دریافت کرده و درقبال آن، سهام خود در ایران خودرو و سایپا را وثیقه کرده است. به گفته او ایدرو می تواند برای فک این سهام، جایگزین معرفی کند.

او توضیح داد: مادامی‌که ایدرو سهام خود در ایران خودرو و سایپا را آزاد نکرده این سهام در وثیقه است امکان برگزاری مزایده وجود ندارد. او تاکیدکرد: در واقع انتشار آگهی خصوصی‌سازی برای واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا مشروط برفک وثیقه این شرکت‌هاست.

کد خبر 449163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =