همشهری آنلاین: رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه در شرایط فعلی دشمن ناچار است متمسک به ریسمان مذاکره شود، گفت: مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی اسم رمز فتنه است و برای کشور یک سم به حساب می‌آید.

غلامرضا جلالی

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری فارس، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور، در همایش مدیران کل پدافند غیر عامل استانداران کشور که صبح امروز در سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور برگزار شد، با بیان این که در سال ۹۸ عرصه جدیدی از تهدیدات را تجربه می‌کنیم، گفت: شاید بتوان گفت بعد از دوران دفاع مقدس هیچگاه کشور چنین شرایطی را تجربه نکرده است.

وی با بیان اینکه ما در ۵ لایه با آمریکایی‌ها درگیر هستیم، گفت: در لایه سیاسی آمریکایی‌ها با خروج از برجام و نقش دادن به اروپایی‌ها تلاش داشتند تا کشور را به گوشه رینگ بفرستند اما با سیاست‌گذاری مدبرانه نظام و آغاز پلکانی کاهش تعهدات امروز دشمن است که دچار انفعال شده است.

جلالی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی دشمن ناچار است که متمسک به ریسمان مذاکره شود، گفت: مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی اسم رمز فتنه است و برای کشور یک سم است.

وی با بیان اینکه در لایه نظامی هم آمریکایی اسیر ابتکار ایران شده اند، گفت: آنها تلاش داشته‌اند با ایجاد هراس جنگ علیه ایران و برخی تحرکات نظامی در منطقه مثل اعزام ناوهای هواپیمابر، کشور را وادار به مذاکره کند اما اقدام غافلگیرانه ایران در انهدام یک پهپاد رادار گریز متجاوز آمریکایی در ارتفاع بسیار بالا آنهم با یک سلاح بومی و داخلی تمام معادلات را برهم زد و همین مساله سبب شد دشمن عقب‌نشینی کند

اقدام غافلگیرانه ایران در انهدام یک پهپاد رادارگ ریز متجاوز آمریکایی در ارتفاع بسیار بالا آنهم با یک سلاح بومی و داخلی تمام معادلات را برهم زد و همین مساله سبب شد دشمن عقب‌نشینی کند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با تاکید بر اینکه حربه جنگ تنها یک مساله روانی است، ادامه داد: آمریکایی‌ها برای انجام عملیات نظامی دارای شروط خاصی هستند، مانند آنکه مطمئن باشند پیروز می‌شوند و این جنگ دارای اجماع جهانی باشد اما در خصوص ایران تمام شروط آنها پاسخ منفی می‌گیرد و همین عامل نیز باعث شده تا مراجع حاکمیتی آمریکا محدودیت‌هایی برای ترامپ در خصوص آغاز جنگ علیه ایران ایجاد کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با یادآوری توقیف غیرقانونی نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس در تنگه جبل‌الطارق، به توقیف قانونی نفتکش خطاکار انگلیسی در تنگه هرمز از سوی ایران اشاره کرد و گفت: اقدام متقابل ایران که ناشی از اقتدار بود، پایانی بر امپراتوری انگلیس بر دریاها بود.

سردار جلالی با اشاره به لایه اقتصادی فشارهای آمریکا علیه ایران گفت: ما درگیر پیچیده ترین جنگ اقتصادی هستیم که بسیار مدرن است و آنها در این جنگ تمام ابزارهای اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی، رسانه ای و ... را به کار گرفته اند.

ما درگیر پیچیده ترین جنگ اقتصادی هستیم که بسیار مدرن است و آنها در این جنگ تمام ابزارهای اقتصادی، سیاسی، دیپلماسی، رسانه ای و ... را به کار گرفته اند.

وی به لایه چهارم یعنی موضوعات امنیتی اشاره کرد و گفت: آنها از تمام ظرفیت های خود در منطقه برای ایجاد ناامنی در ایران استفاده کرده اند اما به لطف خدا امنیت کشور پایدار است و اقدامات ضد امنیتی به نوعی در کنترل کامل است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل به موضوع جنگ و تهدیدات سایبری به عنوان لایه پنجم فشار آمریکایی ها بر ایران اشاره کرد و گفت: آنها صراحتا اعلام می کنند که علیه ما جنگ سایبری به راه انداخته اند و لذا ضروری است ما توان بازدارندگی سایبری خود را هرچه بیشتر تقویت کنیم؛ هرچند که خود آمریکایی ها اذعان می کنند ایران از نظر توان دفاع سایبری در جایگاه بالایی قرار دارد.

سردار جلالی همچنین ادامه داد: آمریکایی ها به دلیل میزان وابستگی بالای زیرساخت هایشان به فضای سایبری آسیب پذیری بیشتری نسبت به دیگر کشورها از بستر تهدیدات سایبری دارند و همین عامل باعث شده است تا نگرانی هایی در خصوص رفتار تهاجمی آمریکا در فضای سایبری در محافل تخصصی این کشور پدید بیاید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جمع مدیران پدافند غیرعامل استانها با تاکید بر اینکه جنگ بیشتر در لایه های غیر نظامی فعال است، افزود: ما باید مدل این جنگ و ابزار های آن را بشناسیم؛ برای مثال امروز شبکه های اجتماعی به ابزاری برای فشارهای دشمنان تبدیل شده است.

سردار جلالی سیاست های تحمیلی به اصطلاح بین المللی مانند پیروی از دستورالعمل های FATF را از دیگر ابزارهای اعمال فشار دشمن قلمداد کرد و گفت: ما در سازمان پدافند غیرعامل کشور به دنبال شناخت مولفه های تهدیدات جنگی در مدل های جدید و ارائه استراتژی دفاعی متناسب هستیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دشمن در فضای مجازی، اقتصاد و سیاست آرایش جنگی گرفته است اشاره کرد و گفت: در برابر این آرایش جنگی باید آرایش دفاعی مناسب در تمامی سطوح اتخاذ شود که این مهم نیازمند هماهنگی بین بخش های نظامی و غیرنظامی است و سازمان پدافند غیرعامل کشور حسب وظایف ذاتی خود، تلاش دارد برنامه این هماهنگی ها را تدوین کند.

هر کدام از استان ها در دفاع چندلایه می توانند نقش های خاصی را بپذیرند چرا که دشمن به دنبال کشف آسیب پذیری ها و ضربه زدن به امنیت کشور است، لذا مدیران پدافند غیرعامل با شبکه سازی باید آسیب پذیری ها را کشف و نسخه پاسخدهی در شرایط اضطراری داشته باشند.

وی به مساله الزامات آرایش دفاعی اشاره کرد و حس اعتماد به نصرت الهی، احساس رزمنده بودن و اتخاذ رویکرد جهادی و بسیجی را اساس این آرایش دانست و گفت: ما باید بدانیم که در میدان نبرد حق علیه باطل قرار داریم و دفاع در برابر دشمن، دفاع از اسلام، ارزش های الهی و عدالت است.

سردار جلالی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه ما باید استراتژی مقاومت فعال را در دستور کار خود قرار دهیم، ادامه داد: این راهبرد اهدافی همچون تداوم امنیت کشور، تداوم تامین چرخه نیازمندی های عمومی مردم ، پاسخ به تهدید، تاب آور نمودن کشور و... را در بر می گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل به وظایف مدیران کل پدافند غیرعامل استان ها نیز اشاره کرد و گفت: هر کدام از استان ها در دفاع چندلایه می توانند نقش های خاصی را بپذیرند چرا که دشمن به دنبال کشف آسیب پذیری ها و ضربه زدن به امنیت کشور است، لذا مدیران پدافند غیرعامل با شبکه سازی باید آسیب پذیری ها را کشف و نسخه پاسخدهی در شرایط اضطراری داشته باشند.

کد خبر 448991

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار