همشهری آنلاین: از جمعه گذشته هوای خیلی گرم بسیاری از مناطق آمریکا را فراگرفته و به گفته کارشناسان آب و هوایی، دما در روزهای پایان هفته جاری به اوج خواهد رسید.

موج شدید گرما در آمریکا و کانادا

به گزارش ایسنا، موج گرما ممکن است بر حدود ۲۰۰ میلیون نفر در شهرهای بزرگی مثل نیویورک، واشنگتن و بوستون در ساحل شرقی و مناطق غرب میانه تاثیر بگذارد.

در بعضی نقاط دما می‌تواند به ۳۸ درجه سانتی‌گراد برسد یا از آن فراتر رود. بخش‌هایی از کانادا هم در معرض موج شدید گرما خواهد بود.

کارشناسان وقوع بیش از پیش پدیده موج گرما در سال‌های اخیر را به تغییر اقلیمی نسبت می‌دهند. جهان امسال شاهد گرم‌ترین ماه ژوئن در تاریخ ثبت رکوردها بود به طوری که میانگین دما در این ماه به ۱۶.۴ درجه سانتی‌گراد رسید.

همچنین افزایش دما در ایالت آلاسکای آمریکا که بخشی از آن در داخل مدار شمالگان است، پیش‌تر در ماه جاری رکورد زد.

موج گرمای تازه، ناحیه وسیعی از دشت‌های مرکزی کلورادو و کانزاس تا دریاچه‌های بزرگ در شمالی شرقی آمریکا را در بر خواهد گرفت.

دما همچنین در بیشتر نواحی ساحل شرقی بالا می‌رود. سازمان هواشناسی ملی (NWS) نقشه‌ای از نواحی تحت تاثیر را منتشر کرده است.

این سازمان هشدار داد: هوای مه آلود، داغ و مرطوب در روزهای پایان هفته ادامه خواهد یافت.

بیل دی بلاسیو، شهردار نیویورک نیز به دلیل افزایش شدید دمای هوا، وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

او از نیویورکی‌ها خواست که هشدارها را جدی بگیرند، آب کافی بنوشند و در هوای داغ بیرون نروند. تدابیر مشابهی در دیترویت و سایر شهرها هم اتخاذ شده است.

در کانادا نیز هشدارها برای استان‌های کبک، اونتاریو و نوا اسکوشیا صادر شده است. روز شنبه دمای هوا در تورنتو با احتساب رطوبت حدود ۴۰ درجه احساس خواهد شد و در برخی نقاط انتظار رعد و برق شدید می‌رود.

به گزارش بی‌بی‌سی، کارشناسان هواشناسی در کانادا می‌گویند که دما در مونترال با توجه به رطوبت بالا احساس هوای ۴۵ درجه سانتی‌گراد را خواهد داشت.

کد خبر 448501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار