همشهری آنلاین: بر اساس نتایج یک مطالعه علمی که چهارشنبه گذشته، ۲۶ تیر منتشر شد، نوعی از پشه که بیشترین گستردگی را در جهان دارد، در دو جزیره در جنوب چین تقریبا به‌طور کامل از بین رفتند.

پشه

به گزارش یورونیوز، این آزمایش توانسته است به‌طور موفقیت آمیزی جمعیت پشه‌های ماده نوع «ببر آسیایی» که نیش انها عامل انتقال بیماری‌هاست را تا ۹۴ درصد کاهش داده است و تعداد نیش‌های گزارش شده از سوی انسان‌ها در پی این آزمایش تا ۹۷ درصد کاهش نشان می دهد.

سازمان بهداشت جهانی این پشه‌ها را تهدیدی جدی برای سلامت انسان‌ها توصیف کرده و از این پشه‌ها به‌عنوان یکی از مرگبارترین حشرات در جهان نام برده است.

این نخستین تلاش پژوهشگران برای کاهش جمعیت پشه‌ها در جهان نیست. در سال ۲۰۱۸ دانشمندان امپریال کالج لندن از ابزارهای اصلاح ژن استفاده کردند تا پشه‌های ماده را عقیم کنند در حالیکه پشه‌های نر به طور طبیعی رشد می‌کردند.

پیتر آربروستر متخصص زیست شناسی در حوزه پشه می‌گوید که این آزمایش یکی از موفقیت‌آمیزترین ازمایش‌ها برای کاهش تعداد پشه‌هاست که تاکنون انجام شده است.

کارشناسان می گویند کاهش تعداد پشه‌های ببر آسیایی از روش‌های مرسوم مانند آفت‌کش‌ها بسیار دشوار است و این روش جدید می تواند تغییر بسیار مهمی در این زمینه ایجاد کند.

کد خبر 448443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =