همشهری آنلاین: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به ساخت موزه ملی زیتون در رودبار گفت: بر اساس آخرین تصمیمات موزه ملی زیتون ایران در محل ساختمان تاریخی میراث فرهنگی رودبار در دهه فجر امسال راه‌اندازی می‌شود.

زیتون

به گزارش فارس از رشت، شهروز امیر انتخابی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استان گیلان به لحاظ تنوع محصولات کشاورزی جزو استان‌های برتر کشور است، اظهار کرد: ما در استان گیلان محصولات کشاورزی متنوعی ازجمله، بادام، برنج، زیتون، هندوانه داریم که نشان‌دهنده تنوع محصولاتی است لذا اگر به آن توجه شود بسیار برای توسعه اقتصاد منطقه مفید است.

وی با اشاره به ساخت موزه ملی زیتون در رودبار گفت: بر اساس آخرین تصمیمات موزه ملی زیتون ایران در محل ساختمان تاریخی میراث فرهنگی رودبار در دهه فجر امسال راه‌اندازی می‌شود که تاکنون کار مرمت این ساختمان انجام‌شده اما برای افتتاح آن به ابزار قدیمی تولید زیتون احتیاج است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به دلایل افتتاح موزه تاریخی زیتون تصریح کرد: یکی از اهداف افتتاح این موزه آشنایی مردم با زیتون به‌صورت تخصصی ازجمله گیاه‌شناسی، زیست‌شناسی، اسطوره‌شناسی، تاریخچه زیتون در ایران و جهان، یافته‌های باستان‌شناسی زیتون، شیوه سنتی تولید صابون زیتون، کاربردهای سنتی روغن‌زیتون و وسایل قدیمی تولید زیتون است.

امیر انتخابی با درخواست از مردم برای همکاری در افتتاح موزه ملی زیتون، بیان کرد: برای افتتاح این موزه نیاز به همکاری تمام نهادها، ارگان، سازمان‌های مردمی است لذا از همه درخواست دارم اگر وسایل قدیمی مرتبط با کاشت و برداشت زیتون را دارند به موزه مردم‌شناسی در رشت تحویل دهند.

وی با اشاره به انعقادتفاهم‌نامه‌ای با سازمان جهاد کشاورزی برای افتتاح موزه ملی زیتون گفت: تأسیس موزه ملی زیتون یکی از مهم‌ترین اهداف میراث فرهنگی استان است و در تلاشیم با همکاری همه نهادها ازجمله فرمانداری رودبار و مرکز تحقیقات زیتون کشور در دهه فجر افتتاح و برای بازدید عموم مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

کد خبر 448315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =