همشهری آنلاین: مقامات بلندپایه بریتانیا، فرانسه و آلمان پیش از نشست امروز وزرای خارجه اتحادیه اروپا، ‌ درباره آخرین تحولات مربوط به برجام سخن گفتند.

برجام

تسنیم نوشت: وزرای خارجه اروپا در حالی قصد دارند در شهر بروکسل با یکدیگر دیدار کنند که نگرانی‌های زیادی درباره فروپاشی احتمالی توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی با جمهوری اسلامی ایران به‌وجود آمده است.

وزرای خارجه اروپا قصد دارند راهکارهای تازه‌ای را برای کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا پیدا و پیشنهاد مذاکرات جدیدی را مطرح کنند.

  • لندن: در موضوع ایران با واشنگتن اختلاف نظر داریم

جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس امروز دوشنبه پیش از شرکت در نشست اتحادیه اروپا در بروکسل با موضوع برجام در جمع خبرنگاران گفت: توافق هسته‌ای ایران هنوز به‌طور کامل از بین نرفته، ولی اروپا خود را متعهد به عاری نگه‌داشتن خاورمیانه از تسلیحات هسته‌ای می‌داند.

وی در ادامه افزود: امیدوارم اتحادیه اروپا بتواند ایران را متقاعد کند که مجدداً به تعهدات خود در چارچوب برجام کاملاً پایبند بماند تا از این راه توافق هسته‌ای همچنان به حیات خود ادامه دهد.

هانت اظهار داشت: هنوز روزنه‌ای کوچک ولی در حال بسته شدن برای برگرداندن تهران به پایبندی کامل به تعهدات خود و زنده نگه داشتن توافق هسته‌ای وجود دارد و به نظر من توافق هسته‌ای هنوز با شکست روبرو نشده است.

وزیر خارجه انگلیس گفت: لندن ایالات متحده را نزدیک‌ترین متحد خود می‌داند، ولی در موضوع ایران با واشنگتن اختلاف‌نظر داریم؛ چراکه معتقدیم تهران هنوز یک‌سال تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که "آیا توافق هسته‌ای ایران را شکست خورده می دانید؟ "، گفت: به‌نظر من برجام هنوز نمرده است و ما متعهد هستیم تا خاورمیانه را غیرهسته‌ای حفظ کنیم. اگر ایران به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند، سایر کشورهای منطقه نیز به‌دنبال سلاح هسته‌ای خواهند رفت و این مسئله برای کل منطقه خطرناک خواهد بود.

وزیر خارجه انگلیس در ادامه در پاسخ به این سؤال که "آیا اتحادیه اروپا به کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام، پاسخ قاطع خواهد داد؟ "، اظهار داشت: بله قطعاً. کمیسیون مشترک برجام به‌زودی برگزار خواهد شد و تحقیقات مشترک و مناسبی درباره اتفاقاتی که روی داده، انجام خواهد گرفت.

  • پاریس: اروپا باید در تلاش خود برای حفظ برجام کاملاً متحد باشد

ژان ایولودرایان وزیر خارجه فرانسه نیز در اظهاراتی گفت: اروپا باید در تلاش خود برای حفظ برجام کاملاً متحد باشد و تهران نیز باید در تصمیم خود برای کاهش تعهدات برجامی‌اش، بازنگری کند.

وی افزود: اروپایی‌ها باید در قبال این مسئله متحد باشند.

  • برلین: همچنان باید گفتگو را درباره برجام حفظ کنیم

این در شرایطی است که میشل روث وزیر امور اروپایی دولت آلمان نیز در اظهاراتی تأکید کرد: نقض توافق هسته‌ای ایران برای ما کاملاً غیرقابل قبول است. ما به عنوان اتحادیه اروپا باید درباره این مسئله با یک صدای هماهنگ و متحد صحبت کنیم.

وی در ادامه افزود: این مسئله مهم است که همچنان گفتگو را حفظ کرده و در تنش‌زدایی سهیم باشیم. اتحادیه اروپا در خصوص این مسئله مسئولیت ویژه‌ای دارد. این به نفع منافع ملی ما و همین‌طور منافع اتحادیه اروپاست تا مانع از بی‌ثباتی در منطقه شویم.

پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی، تنش‌ها بین واشنگتن و تهران به‌شدت بالا گرفته است. آمریکا طی ماه‌های اخیر تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را تشدید کرده و قصد داشته تا به‌زعم خود صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به خلف وعده‌های طرف اروپایی تاکنون در دو مرحله سطح تعهدات برجامی خود را کاهش و غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده است.

شب گذشته نیز فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه‌ای مشترک بر این احتمال تأکید کردند که پس از تحریم‌های جدید توسط ایالات متحده در مورد ایران و تصمیم ایران مبنی بر کاهش برخی از تعهداتش، توافق هسته‌ای که ۴ سال پیش در چنین تاریخی ‌بین ایران و کشورهای گروه ۱+۵ بسته شد، از هم فروبپاشد.

در این بیانیه مشترک که در سالگرد توافق برجام و توسط دفتر رئیس جمهور فرانسه منتشر شده، آمده است که خطر به‌گونه‌ای است که لازم است تا همه ذی‌نفعان درنگ کنند و پیامدهای احتمالی اقداماتشان را در نظر بگیرند. ما معتقدیم زمان آن فرا رسیده تا مسئولانه عمل کرده و به‌دنبال راه‌هایی برای جلوگیری از افزایش تنش و ادامه گفت‌وگو باشیم.

کد خبر 447965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار