همشهری آنلاین: مطالعه نشان می‌دهد اگر داروهای مورداستفاده برای درمان سرطان سینه و ریه تلفیق شوند بر مقاومت در برابر درمان فائق آمده و موجب نابودی سلول‌های سرطانی می‌شوند.

نابودي سلول‌هاي سرطاني با تلفيق داروهاي دو سرطان

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های محققان موسسه تحقیقات سرطان لندن نشان می دهد اگر دارو سرطان سینه palbociclib با داروی سرطان ریه crizotinib تلفیق شوند، نتایج بهتری به همراه خواهند داشت و ترکیب این دو دارو در مقابله با سلول‌های سرطانی به مراتب موثرتر از مصرف تک آنها است.

محققان همچنین کشف کردند مقاومت در برابر palbociclib عمدتاً از طریق پروتئینی ایجاد می‌شود که دارو crizotinib، آن را هدف قرار می‌دهد از این رو استفاده همزمان از این دو دارو منطقی است.

داروی palbociclib، یکی از گروه داروهایی است که موجب توقف عملکرد دو پروتئین CDK۴ و CDK۶ می‌شود؛ این دو پروتئین موجب تحریک تقسیم سلول تومور و پیشرفت سرطان می‌شوند.

اگرچه سرطان‌ها با فعال شدن مولکول مرتبط موسوم به CDK۲ که قادر به ایجاد تقسیم سلولی در صورت عدم حضور CDK۴/۶ است نیز می‌توانند به دارو palbociclib مقاوم شوند.

براساس این کشف، محققان دریافتند جفت کردن مسدودکننده‌های CDK۴/۶ نظیر palbociclib با crizotinib، که موجب توقف فعالیت MET می‌شوند می‌تواند یک درمان تلفیقی موثر باشد.

کد خبر 447671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =