کوروش کائی - ایلام –خبرنگار: صنایع دستی از ظرفیت‌های مهم استان ایلام به شمار می‌رود و بسیاری از صنعتگران هنرهای دست خود را در بازارچه ویژه این محصولات که سال گذشته در شهر ایلام گشایش یافت، عرضه می‌کنند.

بازارچه صنايع ‌دستي ايلام

اما تنها بازارچه صنایع‌دستی استان ایلام این روزها گرفتار مساله‌ای است که می‌تواند آن را تا مرز تعطیلی بکشاند. بازارچه‌ای که سال گذشته توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور افتتاح شد، حالا شهرداری ایلام می‌گوید دارای جریمه‌های مالی و عوارض قانونی است که هنوز پرداخت نشده‌اند.
هفته گذشته هم شهرداری به دلیل پرداخت نشدن عوارض و جریمه‌های مذکور  برای یک روز این بازارچه را پلمب کرد ولی هم‌اکنون فعال شده است. اما مشکل اساسی هنوز پابرجاست و در صورت حل نشدن آن احتمال تعطیلی این بازارچه وجود دارد. بازارچه‌ای که قرار بود مشکل فروش صنایع‌ دستی صنعتگران استان را حل و به درآمدزایی آنها کمک کند، حالا خود با مشکل مالی مواجه شده است.

  • عوارض بازارچه پرداخت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام در این زمینه به خبرنگار همشهری می‌گوید: کاربرد ساختمان این بازارچه آموزشی و صنعتی است و نباید تجاری محسوب شود. «عبدالمالک شنبه‌زاده» اظهار می‌کند: ساختمان بازارچه صنایع‌ دستی ایلام در واقع اداری بوده و حالا به یک ساختمان آموزشی تبدیل شده است. در این بازارچه آموزش صنایع‌ دستی هم ارائه می‌شود. وی می‌افزاید: در ضمن، عوارض این ساختمان سال ۱۳۶۹ پرداخت شده و از آن سال به بعد هم فقط بعضی نماهای داخل این ساختمان تغییر کرده و نباید هیچ‌گونه جریمه‌ای برای تغییر کاربری، شامل آن شود.

  • تفاهم با شهرداری

شنبه‌زاده در ادامه با اشاره به این‌که قرار است طی ۲ هفته آینده با تفاهم با شهرداری مساله مطالبات شهرداری ایلام از این بازارچه حل و فصل شود، می‌گوید: در این بازارچه ۲۳ غرفه فعال است و در آن، علاوه بر فروش محصولات، آموزش‌ تولید انواع صنایع‌ دستی به علاقه‌مندان ارائه می‌شود و نباید به همین آسانی تعطیل شود. مدیرکل میراث فرهنگی ایلام با بیان این‌که ۳۳رشته صنایع ‌دستی در استان ایلام فعال است و در این بازارچه برای حفظ و توسعه این رشته‌ها تلاش می‌شود، ادامه می‌دهد: ما امیدواریم که مسئولان شهرداری برای حفظ تولید صنایع ‌دستی استان همکاری لازم را داشته باشند. وی می‌گوید: اهمیت بازارچه صنایع‌ دستی شهر ایلام از آنجا بیشتر می‌شود که ۱۰۰ نفر در آن مشغول کار هستند و علاوه بر این، برای صدها نفر به طور غیرمستقیم شغل ایجاد کرده است. نباید گذاشت این تعداد وارد چرخه بیکاری استان شوند.

  • لزوم رونق بازارچه صنایع دستی

این مسئول اظهار می‌کند: در سال جاری برای تکمیل و تجهیز بازارچه صنایع دستی شهر ایلام ۲ میلیارد ریال اختصاص یافته است و به زودی مشکلات و کمبودهای این بازارچه حل می‌شود. وی می‌افزاید: در حال حاضر برای رونق صنایع ‌دستی در استان، به عنوان یکی از راهکارهای اصلی حل مشکل اشتغال ۲ بازارچه دائم ساخته شده که نقش مهمی در رونق این حوزه و رفع مشکلات مالی آن دارند. شنبه‌زاده تاکید می‌کند: صنایع ‌دستی نقش مهمی در معیشت بسیاری از خانواده‌های ایلامی دارد و وجود این بازارچه برای کل استان مهم است و نباید کارش به تعطیلی کشیده شود. وی می‌گوید: ایجاد اشتغال و کسب درآمد از هنرهای دستی، حفظ و بقای آداب و رسوم قومی، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه به شهرها، تقویت روحیه ابتکار و خلاقیت در افراد و افزایش مشارکت زنان از پیامدهای رونق این بازارچه صنایع‌ دستی است.

  • بدهی میلیاردی

شهردار ایلام نیز در گفت‌وگو با خبرنگار همشهری بیان می‌کند: این بازارچه ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان شامل عوارض و جریمه‌های تغییر کاربری بدهی دارد که بعد از بازدید کارشناسان به ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است. «طالب صادقیان» می‌گوید: این رای قطعی است و به تایید مراجع قضایی هم رسیده است. البته با توجه این‌که در سال رونق تولید ملی هستیم، آماده هرگونه همکاری و تعامل با میراث فرهنگی هستیم. وی ادامه می‌دهد: بازارچه صنایع ‌دستی ایلام یک بار به علت پرداخت نکردن جریمه ماده ۱۰۰ و طبق بندهای ۲۰ و ۲۲ شهرداری پلمب شد، ولی ما آن را فک‌ پلمب کردیم تا بازارچه تعطیل و شاغلان آن بیکار نشوند.

  • مهلت ۲ هفته‌ای برای تعیین تکلیف

در این میان، استاندار ایلام چند روز پیش در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی این استان اظهار کرد: اختلاف میراث فرهنگی استان و شهرداری ایلام بر سر مبلغ عوارض و جریمه‌های بازارچه صنایع ‌دستی تا ۲ هفته دیگر با حضور مسئولان هر ۲ نهاد تعیین تکلیف می‌شود. «قاسم سلیمانی دشتکی» گفت: برای مسائلی که پای اشتغال استان وسط است، باید جامع نگاه کرد و دنبال قوانینی بود که مشکلات جدیدی بر سر راه تولید ایجاد نشود. وی با اشاره به این‌که صنایع‌ دستی از ظرفیت‌های مهم استان است، افزود: در حوزه گردشگری ظرفیت‌های متنوعی در استان وجود دارد و باید تنگ‌نظری‌ها را کنار گذاشت.

صنایع دستی از ظرفیت‌های بزرگ و مهم استان ایلام است. گلیم ساده، جاجیم‌بافی، احرامی‌بافی، بافت سیاه‌چادر، گیوه‌بافی، نمد مالی، معرق نمد، حصیربافی، چیغ یا چیت‌بافی، محرق، سفالگری، کاشی معرق، معرق و منبت چوب، پیکرتراشی، خراطی، نقاشی روی سفال، نگارگری، طراحی سنتی، چرم‌سازی و سرمه‌دوزی از جمله رشته‌های صنایع ‌دستی استان ایلام هستند. بازاریابی و فروش محصولات نیازمند وجود یک بازارچه دائمی صنایع ‌دستی است و می‌طلبد مسئولان همکاری بیشتری در راستای حل مشکلات بازارچه صنایع دستی شهر ایلام داشته باشند تا مبادا کار این بازارچه به تعطیلی بکشد و نان صدها ایلامی آجر شود.

کد خبر 447462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =