همشهری آنلاین: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان در استان خوزستان سیم‌های نگه‌دارنده دکل‌های برق را تهدیدی جدی برای فلامینگوهای تالاب بین‌المللی شادگان دانست و گفت: برخورد این پرندگان با سیم‌های برق این دکل‌ها تاکنون موجب مرگ تعدادی از فلامینگوها شده است.

دکل‌های برق تهدیدی برای فلامینگوهای تالاب شادگان

به گزارش ایرنا، رحیم مجدمی به آغاز مهاجرت فلامینگوها از بخش آب لب شور تالاب در خورهای آبادان به قسمت شمالی تالاب اشاره کرد و گفت: خطر برخورد فلامینگوها با سیم‌های نگه‌دارنده دکل‌های برق فشار قوی در محدوده تالاب شادگان حیات آنها را تهدید می‌کند.

وی خواستار ایمن‌سازی سیم‌های نگه‌دارنده دکل‌های برق از سوی سازمان آب و برق شد و گفت: دکل‌های برق فشار قوی بطور دقیق در حاشیه جاده آبادان به ماهشهر و در محدوده تالاب شادگان و پناهگاه حیات وحش شادگان قرار دارند.

مجدمی علت اصلی تلفات فلامینگوهای تالاب شادگان را برخورد آنها با سیم‌های بسیار نازک نگه‌دارنده دکل‌های برق عنوان کرد و گفت: هر سال‌های تعدادی از فلامینگوها بر اثر برخورد با این سیم‌های نگه‌دارنده کشته می‌شوند.

وی بیان داشت: فلامینگوها پرندگان مهاجری هستند که به دلیل شرایط خاص اقلیمی در تالاب شادگان و وجود آب لب شور و لب شیرین به پرندگان بومی منطقه تبدیل شده‌اند.

با پایان فصل زاد و ولد فلامینگوها در تالاب شادگان حدود هفت هزار قطعه پرنده فلامینگو امسال در بخش لب شور این تالاب بین‌المللی سرشماری شدند.

فلامینگو پرنده‌ای با پاهای دراز، منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده است که در پهنه‌های آبی گلی و کم عمق و بیشتر در دریاچه‌های لب شور و شور به صورت دسته‌های چند صدتایی زندگی می‌کنند.

تالاب بین‌المللی شادگان بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در جنوب خوزستان که در سه شهرستان شادگان، آبادان و ماهشهر قرار دارد.

تالاب شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین‌المللی است.

تالاب بین‌المللی شادگان پناهگاه حیات وحش است که در کنوانسیون بین‌المللی رامسر نیز ثبت شده است.

کد خبر 446079

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha