همشهری آنلاین: خودروهای الکتریکی خودرویی است که صرفا با انرژی الکتریسته کار می‌کند.

خودروهای جدید الکتریکی

به عبارت ساده‌تر خودروهای الکتریکی مانند هر وسیله‌ الکترونیکی دیگر با نیروی برق و باطری کار می‌کنند. و نیاز این خودروها صرفاً یک موتور الکتریکی و یک باطری قابل شارژ است. یک باطری که می‌توان آن را با اتصال به پریز برق دوباره شارژ کرد.

خودروهای الکتریکی از باتری‌های لیتیوم-یون با طراحی‌های مختلف و شبیه به آنچه که در تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ استفاده می‌شود، بهره می‌برند؛ با این تفاوت که باتری خودروی الکتریکی در مقیاس بسیار بزرگتری تولید می‌شوند. باتری‌های لیتیوم-یون دارای تراکم انرژی بالایی هستند و هنگام استفاده نشدن، نسبت به سایر انواع باتری‌ها شارژ کمتری از دست می‌دهند.

ظرفیت باتری خودروی برقی برحسب کیلووات ساعت بیان می‌شود که در نوشته‌ها به‌صورت خلاصه kWh به کار می‌رود. خرید خودروی الکتریکی با میزان ظرفیت باتری بیشتر یا kWh بالاتر، مانند این است که خودرویی با ظرفیت باک و در نتیجه شعاع حرکتی بیشتر در اختیار دارید. به عبارت دیگر هرچه ظرفیت باتری بالاتر باشد، با یک‌بار شارژ می‌توانید مسافت بیشتری طی کنید.

خودرورهای الکتریکی از ۲ نوع جریان برق استفاده می‌کنند؛ موتورهای با جریان برق AC و DC

  • موتورهای AC

تقریباً تمام ماشین‌های تمام برقی یا هیبریدی موجود در بازار از یک موتور AC استفاده می‌کنند. موتورهای AC یا متناوب برای داشتن قدرتی یکنواخت برای حرکت در مسیرهای سخت بهتر عمل می‌کنند. هرچند در ابتدای حرکت، این موتورها کمی کند و با سرعت پایین کار خود را آغاز می‌کنند؛ اما در ادامه قدرت و توان آن‌ها افزایش ‌یافته و در نهایت به یک نقطه‌ کاملاً مطلوب می‌رسد. همچنین موتورهای AC توان بیشتری برای حرکت دادن ماشین‌هایی دارند که با بدنه‌های سنگین‌تر ساخته‌ شده‌اند.
موتورهای AC بجز توانمندی بالا در حرکت با سیستم ترمز نیز بهتر کار می‌کنند. یکی از بهترین و جالب‌ترین کارهایی که موتورهای AC در همکاری با سیستم ترمز انجام می‌دهند این است که انرژی جمع شده در زمان ترمز را به موتور باز می‌گردانند. به این سیستم ترمز، ترمز بهبود یافته گفته می‌شود و روش بسیار هوشمندانه‌ای برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

به ‌طور کلی استفاده از موتورهای AC در خودروهای برقی مزایای بسیاری دارد. هرچند استفاده از آن‌ها نسبت به موتورهای DC گران‌قیمت‌تر تمام می‌شود اما بدلیل آن‌که کنترل و مهار بیشتری روی موتورهای AC وجود دارد استفاده از آن‌ها هوشمندانه‌تر و البته ایمن‌تر است و بجز این موتورهای DC نیاز به یک مبدل حرکتی دارند که خود آن قطعه‌ی مبدل فضای زیادی را اشغال می‌کند.

  • موتورهای DC

موتورهایی که با جریان مستقیم کار می‌کنند  DC می‌نامند این ‌موتورهای بدلیل آن‌که سرعت ابتدایی بالاتر و گشتاور بهتری دارند از نظر رانندگان محبوب‌ترند.

اما یکی از ایرادهای وارده به استفاده از موتورهای DC در خودروهای برقی این است که این نوع از موتورها گرمای زیادی تولید می‌کنند. بجز این بزرگ و سنگین بودن این موتورها یکی از بزرگ‌ترین اشکالات آن‌ها است که روی وزن کلی ماشین و در نهایت شتاب آن تأثیر بدی می‌گذارد.

کد خبر 446033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار