همشهری آنلاین: محققان حشره رباتیکی به وزن ۲۵۹ میلی گرم ساختند که می‌تواند با کمک انرژی نور بال بزند. این ربات می‌تواند ۴ بال خود را با سرعت ۱۷۰ بار در ثانیه حرکت دهد.

حشره رباتيك

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، یک حشره رباتیک بسیار سبک ابداع شده که بدون نیاز به اتصال به منبع نیرو و فقط با استفاده از انرژی نور می‌تواند پرواز کند.

این ربات RoboBee-X-Wing نام دارد و مجهز به ۴ بال است. ربات مذکور می‌تواند در هر ثانیه ۱۷۰ بار بال بزند.

گروهی از محققان دانشگاه هاروارد این ربات را با طول بال ۳.۵ سانتی مترو وزن ۲۵۹ میلی گرم ابداع کرده اند که می‌توان از آن برای رصد محیط زیست استفاده کرد.

ربات به اندازه‌ای سبک است که می‌تواند روی برگ گیاهان فرود بیاید و در مکان‌های کوچک قابلیت مانور نیز دارد. جالب آنکه بال‌های این گجت بسیار بهتر از پروانه هلی‌کوپترها است اما دانشمندان نتوانسته‌اند قابلیت کنترل حشرات و پرندگان بر بال‌هایشان را در این ربات تقلید کنند.

نوا جفریز و همکارانش معتقدند اگر بتوان این قابلیت را در ربات ایجاد کرد عملکرد آنها بی‌سروصداتر می‌شود. به هر حال RoboBee-X-Wing با استفاده از پنل‌های خورشیدی که روی بالهایش نصب شده نیروی مورد نیاز خود را جمع آوری می‌کند. در کل ۶ پنل خورشیدی که هرکدام فقط ۱۰ میلی گرم وزن دارند بالای بال‌ها نصب شده‌اند. از سوی دیگر بال‌های این ربات به وسیله دو صفحه مشابه ماهیچه کنترل می‌شود که هنگام گذر ولتاژ برق از آن منقبض می‌شوند.

البته پنل‌های خورشید نیازمند مقدار زیادی نور قدرتمند (معادل سه برابر قدرت نور خورشید) هستند. بنابراین این ربات هم اکنون قادر به پرواز در فضای باز نیست.

کد خبر 445876

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha