همشهری آنلاین: سی‌ان‌ان در تحلیلی به بررسی توانمندی‌های لازم برای ساقط کردن پهپاد «گلوبال‌هاوک» توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران پرداخته است.

گلوبال هاوک
شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی با تیتر «آنچه شلیک به پهپاد ۱۱۰ میلیون دلاری آمریکا درباره ایران می‌گوید» نوشته است: «بعد از فرونشستن گرد و غبارها مشخص شد که یکی از ماندگارترین درس‌های هفته گذشته در ارتفاع ۲۲۰۰۰ پایی از سطح زمین به وقوع پیوسته است.»

رسانه آمریکایی ساقط شدن پهپاد گلوبال‌هاوک آرکیو-۴A را اولین مورد از انهدام یکی از پرنده‌های جاسوسی پنتاگون بر فراز آسمان خوانده و نوشته این حادثه جدا از اینکه برای چندساعتی آمریکا و ایران را در آستانه خطر ورود به جنگ قرار داد یکی از شواهد آشکار پیشرفت توانمندی‌های نظامی تهران به شمار می‌رود.

«جرمی بینی»، سردبیر هفته‌نامه دفاعی «جینز دیفنس» درباره پدافند دفاعی ایران گفت: «آنها کارآمد هستند. این حادثه نشان می‌دهد وقتی که ایرانی‌ها واقعاً سرمایه‌گذاری می‌کنند، جواب می‌دهد.»

وی اضافه کرد: «ما این را درباره موشک‌های بالستیک ایران می‌دانستیم اما به نظر می‌رسد همین قضیه درباره پدافند هوایی ایران هم صادق باشد.»

سی‌ان‌ان درباره ویژگی‌های پهپاد RQ-۴A نوشته این هواپیماها هر کدام ۱۱۰ میلیون دلار قیمت دارند و نیازمند سه خلبان برای کنترل هواپیما از راه دور و حس‌گرهای آن هستند. این هواپیما بال‌هایی پهن‌تر از بوئینگ ۷۳۷ دارد و موتور آن ساخت شرکت «رولز-رویس» است. گلوبال‌هاوک‌ها۵۰۰ مایل در ساعت سرعت دارند و در ارتفاعی معادل ۶۵۰۰۰ پا از سطح زمین، دور از تیررس موشک‌های زمین به هوا پرواز می‌کنند. حتی هنگامی که این هواپیماها نزدیک به سطح زمین پرواز می‌کنند، گیرنده هشدار راداری دارند.

رسانه آمریکایی در ادامه نوشته است: «اما انهدام این پهپاد نشان‌دهنده تمرکز بی‌سر و صدای ایران روی آنها است.»

«بینی» خاطرنشان می‌کند که اندازه این هواپیما موجب می‌شود که هدف قرار دادن آن، کار سختی نباشد. او می‌گوید: «چند سال پیش چنین کاری مایه شگفتی بود، اما حالا ادوات پدافند هوایی آنها بسیار شگفت‌انگیزتر به نظر می‌رسد.»

سی‌ان‌ان نوشته با آنکه به نظر نمی‌رسد ارتش آمریکا در دراز مدت با تهدیدی از سوی ایران رو به رو شود، اتفاقاتی نظیر ساقط شدن پهپاد گلوبال‌هاوک نشان می‌دهد ایران می‌تواند با تلاش‌های اندک، اثرات زیادی بر جای بگذارد و دشمنی است که می‌تواند دشمنانش را شگفت‌زده کند.

میان طرف‌های ایران و آمریکایی اختلاف‌هایی درباره محل سرنگونی پهپاد آمریکایی وجود داشته است، اما شکی وجود ندارد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این پهپاد را ساعت ۰۴:۰۵ دقیقه صبح ۱۹ ژانویه ساقط کرده است. آمریکا ادعا کرده این پهپاد هنگام سرنگونی ۳۴ کیلومتر با نزدیک‌ترین مرز ایران فاصله داشته است، ایران گفته که هواپیما حریم هوایی این کشور را نقض کرده است.

ایران می‌گوید این پهپاد با آتش سامانه پدافند موشکی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد هدف قرار گرفته و ساقط شده است. این سامانه برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد و برد آن ۷۵ کیلومتر است. این سامانه می‌تواند به اهدافی که تا ۳۰ کیلومتر ارتفاع دارند شلیک کند.

سامانه پدافندی سوم خرداد، یک سامانه پدافند موشکی با قابلیت تحرک بالا است که در سال ۱۳۹۳ توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد.

این سامانه پدافندی میان برد برای انهدام انواع اهداف هوایی در ارتفاع متوسط است که از قابلیت درگیری با اهداف تا ارتفاع ۲۷ کیلومتری برخوردار است. سامانه پدافندی «سوم خرداد» قابلیت انهدام اهداف را در برد ۷۵ کیلومتری دارد و می‌تواند به طور همزمان با ۴ هدف درگیر شود.

مقابله با هواپیماهای تاکتیکی و استراتژیک، بالگرد، موشک های کروز و پهپاد از جمله ماموریت‌های این سامانه است که می تواند در شرایط جنگ الکترونیک نیز به خوبی اهداف خود را سرنگون کند.

رسانه آمریکایی خاطرنشان کرده آمریکا بعد از ورود گلوبال‌هاوک به ناوگان نیروی دریایی آمریکا در ۱۳ سال پیش ایران صاحب موشک‌های پیشرفته‌تری نسبت به موشکی است که این سامانه را ساقط کرده است.

«بینی» می‌گوید ایرانی‌ها فناوری‌های راداری خریداری کرده یا ساخته‌اند که به آنها کمک می‌کند هدف‌گیری برخی اهداف در فاصله‌های دور را بهبود ببخشد. وی کفت: «ما واقعا نمی‌دانیم این سامانه‌های هدایت‌شونده چطور کار می‌کنند.»

این تحلیلگر مسائل دفاعی خاطرنشان می‌کند زاویه حمله موشک به این پهپاد نشان می‌دهد که از سمت غرب آن را هدف قرار داده و آن را دنبال نکرده است. این نشان می‌دهد که موشک شلیک‌شده توسط لانچر آن به سمت هدف هدایت‌ شده است.

این اولین بار نیست که ایران توانسته به فناوری‌های آمریکا لطمه بزند. این کشور در سال ۲۰۱۱ یک فروند پهپاد RQ-۱۷۰ آمریکا را تصاحب کرده و پس از مهندسی معکوس آن نسخه بومی آن را ساخته است.

فارس

کد خبر 445545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =