همشهری آنلاین: سفیر آمریکا در ناتو روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئن (چهار تیر) اعلام کرد در صورتی‌که ترکیه سامانه پدافند روسی را خریداری کند، ایالات متحده اجازه نخواهد داد نیروی هوایی این کشور با جنگنده‌های اف-۳۵ پرواز کنند.

سامانه اس 400

به گزارش یورونیوز، واشنگتن از آنکارا خواست که قرارداد خریداری و نصب سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ روسیه لغو کند. هم‌پیمانان ترکیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می‌گویند به کارگیری این سامانه موشکی، می‌تواند منجر به تشخیص و شناخت فناوری جنگنده‌های رادارگریز اف-۳۵ آمریکایی شود.

کی بیلی هاچیسون سفیر آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مقر این سازمان در بروکسل به خبرنگاران گفت: «تمام نشانه‌ها حاکی از آن دارد که روسیه این سامانه موشکی را به ترکیه تحویل خواهد داد. این عمل عواقبی برای ترکیه به همراه خواهد داشت. »

خانم هاچیسون با تاکید بر اینکه آمریکا تلاش خود را برای منصرف کردن ترکیه انجام داده است گفت: «ترکیه دیگر نمی تواند با سیستم اف-۳۵ در ارتباط باشد. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم تا جنگنده‌های اف-۳۵ تحت تاثیر ورود سامانه پدافند روسی قرار گیرند. »

پنتاگون چندی پیش آموزش خلبانان ترکی را برای آشنایی با نحوه کار جنگنده‌های اف-۳۵ متوقف کرد.

ترکیه علاوه بر استفاده از جنگنده‌های اف-۳۵، بخشی از قطعات آن از جمله بدنه هواپیما، ابزار فرود و صفحه نمایش اتاق فرمان را نیز تولید می‌کند.

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که قرار است در این رابطه در نشست اعضای گروه بیست در ژاپن با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا دیدار کند، روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئن (چهار تیر) در برابر نمایندگان حزب مطبوعش گفت: «موضوع پدافند موشکی اس۴۰۰، موضوعی است که مستقیما به حاکمیت ترکیه مربوط می‌شود و در این‌باره عقب‌نشینی نخواهیم کرد. »

اردوغان تاکید کرد: «ترکیه در موارد مربوط به امنیت ملی‌اش از کشور دیگری اجازه نخواهد کرد. »

به گفته یکی از مقامات ناتو، دیدار رییس جمهوری ترکیه با دونالد ترامپ می‌تواند آخرین فرصت برای حل این مشکل باشد.

وزرای دفاع ناتو از روز چهارشنبه به مدت دو روز در بروکسل دور هم جمع می‌شوند اما به گفته این مقام آگاه موضوع ترکیه و خرید سامانه پدافند روسی به صورت رسمی مورد بحث واقع نخواهد شد.

کد خبر 445514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =