همشهری آنلاین: اینستاگرام پس از مدت‌ها با راه‌اندازی سرویسی جدید به سراغ حل یکی از بزرگترین معضلات کاربران رفته است: بازپس‌گیری حساب‌های هک‌ شده.

اینستاگرام پس گرفتن حساب کاربری از دست هکرها را ساده‌تر کرد

تا پیش از این کاربران در صورت هک شدن حساب‌های اینستاگرام خود گزینه‌های اندکی برای بازیابی حساب شخصی پیش رو داشتند. اما اکنون اینستاگرام دست به تغییرات گسترده‌ای زده است تا پس‌گرفتن حساب را برای این دسته از کاربران به مراتب آسان‌تر کند.

در روش تازه حتی اگر هکر اطلاعات اکانت را عوض کرده باشد، کاربران می‌توانند از روی اپلیکیشن مستقیما به بخش بازیابی حساب دسترسی داشته باشند و اگر نتوانند به حساب خود متصل شوند، اینستاگرام گزینه‌ای در اختیار آن ها خواهد گذاشت تا اطلاعات مربوط به حساب خود را (مثل ایمیل یا شماره تلفن) وارد کنند.

به محض وارد شدن اطلاعات، اینستاگرام کد تاییدی را به دارنده حساب می‌فرستد. در همان حال اینستاگرام دسترسی تمام دستگاه‌های دیگر را به حساب دزدیده شده قطع می‌کند تا هکر نتواند کد بازیابی را دریافت کند.

پروسه بازپس‌گیری حساب در نسخه پیشین اینستاگرام دچار ضعف بود چرا که هکرها اغلب به سرعت ایمیل یا شماره تلفن ثبت‌شده در حساب را تغییر می‌دادند و به این ترتیب برای کاربران بسیار دشوار و بلکه غیرممکن می‌شد که بتوانند هویت خود را برای سیستم پشتیبانی اثبات کنند و حساب خود را از رباینده‌ها پس بگیرند.

 

رویترز

تا پیش از این پس گرفتن حساب کاربران اینستاگرام از دست هکرها دشوار بود - رویترز

از مزیت‌های روش جدید این است که می‌تواند برای آن دسته از کاربرانی که قبلا حساب خود را از دست داده‌اند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

یکی دیگر از سرویس‌های اضافه شده اینستاگرام، عملی است که کار را برای فروختن نام کاربری حساب‌ توسط هکرها سخت می‌کند.

تا پیش از این شماری از هکرها بلافاصله پس از ربودن حساب و عوض کردن نام کاربری، نام کاربری قبلی را خود به سرعت ثبت کرده و در فروم‌های اینترنتی به فروش می‌رساندند. از آن‌جا که برخی حساب‌ها نام کاربری کوتاه یا خاص دارند، همواره مشتریانی وجود دارند که علاقه به خریداری آن‌ها داشته باشند.

حالا اینستاگرام می‌گوید با تغییرات تازه، نام کاربری تغییر داده شده تا چند روز قابل ثبت نیست. این کار بدین منظور صورت گرفته تا کار را برای هکرها اندکی دشوارتر کند.

هرچند نامحتمل است که سرویس‌های جدید هکرها را به کلی ناکام بگذارد، با این حال قدمی رو به جلو برای متوقف کردن انان است. دستکم تا زمانی که آنان راه جدیدی برای دور زدن این روش‌ها بیابند.

کد خبر 444717

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

دیدگاه خوانندگان