همشهری آنلاین: بازدیدکنندگان نمایشگاه «‌لئوناردو داوینچی»‌ که پاییز امسال به مناسبت گرامیداشت پانصدمین سالروز درگذشت داوینچی در موزه «لوور»‌پاریس برگزار خواهد شد،‌ می‌توانند در کنار فناوری VR از تابلو نقاشی «‌مونالیزا»‌ بازدید کنند.

موناليزا

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت نیوزپیپر، این پروژه جدید که با عنوان «مونالیزا، فراتر از قاب» معرفی شده است از بیست و چهارم اکتبر تا بیست و چهارم فوریه سال ۲۰۲۰ برای بازدیدکنندگان اجرا خواهد شد. این اولین باری است که موزه لوور از فناوری VR برای نمایش آثارش استفاده می‌کند.

واقعیت مجازی فناوریی است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار می‌گیرد و براساس حرکت سر و بدن آن محیط مجازی تعامل برقرار می‌کند.

مدیران موزه لوور فرانسه این پروژه را با همکاری کمپانی «اچ تی سی وایو آرتس» آغاز خواهند کرد. در بخشی از بیانیه‌ای که در رابطه با این پروژه جدید منتشر شده، آمده است: «بازدیدکنندگان این شانس را دارند تا از مشهورترین تابلوهای نقاشی جهان در محیطی خارج از قاب شیشه‌ای دیدن کنند.»‌

با این‌حال هنوز مشخص نیست که آیا تابلو «‌سالواتور موندی» ۴۵۰ میلیون دلاری که به عنوان یکی از آثار «‌لئوناردو داوینچی» در سال ۲۰۱۷ توسط حراجی کریستیز به فروش رسید در این نمایشگاه گرامیداشت به نمایش گذاشته می‌شود یا خیر. اوایل سال جاری، مسئولان موزه «لوور» اعلام کردند امیدوارند بتوانند میزبان تابلو نقاشی «‌سالواتور موندی» در نمایشگاه بزرگ «‌داوینچی» باشند. پیش‌تر اعلام شده بود تابلو «سالواتور موندی» به دلیل ابهامات مطرح شده در رابطه با صحت اصالت آن، یکی از غایبان بزرگ نمایشگاه گرامیداشت درگذشت «‌داوینچی» خواهد بود. یک سخنگو موزه لوور اعلام کرد: «هیچ اتفاق جدیدی در رابطه با این موضوع رخ نداده است. موزه «لوور» درخواست میزبانی از این تابلو را برای نمایشگاه ارائه داده و هنوز منتظر پاسخ مالک آن است.»‌

نمایشگاه گرامیداشت سالروز درگذشت «‌داوینچی»، پنج تابلونقاشی این هنرمند را که جزو مجموعه «‌لوور» محسوب می‌شوند به نمایش عموم خواهد گذاشت. یکی از این آثار تابلو نقاشی «‌بانوی صخره‌ها» خواهد بود.

در بیانیه‌ای که در وب‌سایت موزه لوور منتشر شده، آمده است: «پانصدمین سالروز درگذشت استاد چیره دست ایتالیایی فرصتی کم سابقه برای موزه لوور محسوب می‌شود تا نزدیک به ۱۴ الی ۱۷ اثر از آثار «‌داوینچی» را در کنار ۵ اثر موزه لوور گردهم آورد.»

کد خبر 444543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار