دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲
۰ نفر

شیما صادقی - سنندج- خبرنگار: واردات بی‌رویه کالا و کاهش نقدینگی در کنار عدم رقابت با محصولات وارداتی از نظر کمیت و کیفیت از چالش‌های پیش روی صنایع داخلی استان و باعث تعطیلی آنها شده است.

نساجی کردستان

امسال «رونق تولید» نام گرفته و این روزها این شعار نقل رسانه‌های مختلف است. با وجود این، حال و روز تولیدات داخلی استان خوب نیست و بسیاری از مشاغل مانند نساجی در شرف تعطیلی قرار دارند. در گذشته صنایع نساجی کردستان تولیدات بسیار خوبی داشت و یکی از قطب‌های تولید پارچه محسوب می‌شد، اما با گذشت تنها یک دهه از فعالیت آن تعطیل و کالاهای وارداتی به ‌جای تولیدات داخلی روانه بازار شدند و در سبد خانوار قرار گرفتند و تولیدات داخلی استان را فلج کردند. برای بررسی بیشتر وضعیت تولیدات، گفت‌وگوی همشهری را با «پیمان الماسی» معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در ادامه می‌خوانید.

 • با شروع فعالیت واحد نساجی، استان کردستان به یکی از قطب‌های تولید پارچه در کشور تبدیل شد اما تعطیلی آن افت شدیدی در زمینه تولید پارچه ایجاد کرد. دلیل آن چه بود؟

نساجی کردستان با ۷۰۰ نفر نیرو و با سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان در سال ۷۰ شروع به‌ کار کرد و عواملی نظیر نداشتن توان رقابت در بازار، بدهی بانکی و رغبت و انگیزه سرمایه‌گذار برای تداوم روند کار در تعطیلی این واحد تولیدی تاثیر بسزایی داشت و با وجود حمایت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت نهایتا این واحد تعطیل شد. در حال حاضر نیز ۲ واحد تولیدی شین‌بافت با حجم تولیدی روزانه یک تن در سنندج و دیگری در قروه با یک خط تولید در کردستان فعالیت دارند.

 • در مورد عوامل تعطیلی نساجی کردستان بیشتر توضیح دهید.

واردات بی‌رویه پارچه با قیمت نهایی پایین یکی از مشکلات عمده در این زمینه است که توان رقابت را از تولیدکننده داخلی سلب کرده و علاوه بر آن افزایش چشمگیر قیمت عرضه مواد پتروشیمی و مواد اولیه تولیدات در افزایش قیمت نهایی پارچه تولیدی نقش دارد که با کاهش نقدینگی و عدم امکان رقابت، واحدهای نساجی استان را با مشکل مواجه کرد و باعث تعطیلی آنها شد.

 • چرا سازمان «صمت» استان برای احیای این واحد اقدامی انجام نداده است؟

این واحد با وجود امکانات زیربنایی آماده، فاقد تجهیزات و ماشین‌آلات برای احیای مجدد است و بنا به تصمیم بنیاد مستضعفان باید واگذار شود.

 • می‌توان واردات بی‌رویه پارچه را کنترل کرد؟  

واردات رسمی و غیررسمی قابل کنترل است، اما نباید ذائقه مشتری را فراموش کرد؛ چراکه کیفیت پارچه‌های وارداتی در مقابل پارچه‌های تولیدی به لحاظ وجود تکنولوژی پیشرفته در سطح بالاتری قرار دارد، طوری که تولیدات پاسخگوی نیاز مشتریان نیست و برای رفع آن باید واردات را در نظر گرفت.

 • چه تعداد واحد تولیدی با چه ظرفیت شغلی در استان فعالیت دارند؟

در حال حاضر ۶۵۰ واحد فعالند و ۱۵۸ واحد دیگر نیز بنا به دلایلی راکد مانده‌اند که طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال جاری واحدهای راکد توسط کلینیکی با محوریت سازمان صنعت، معدن و تجارت، متشکل از اساتید حوزه صنعت و نمایندگان نهادهای موثر و متولی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و در نهایت راه برون‌رفت از این مشکلات ارائه خواهد شد.

 • توان فعلی استان در صادرات و واردات چگونه است؟

صادرات مقوله‌ای تخصصی است و افزایش آن به سیاست‌های سرمایه‌گذار بستگی دارد. در این راستا طبق قرار، حجم صادرات به کشور عراق تا ۲۰ میلیارد ریال افزایش خواهد یافت. در حال حاضر کردستان ۸۰۸ واحد تولیدی با ارزش سرمایه‌گذاری ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و با اشتغال واقعی ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر دارد که از این تعداد ۴۱ واحد صادرکننده بودند، ‌طوری که صادرات استان در سال ۹۷ رشد ۵۶ درصدی داشت.

 • صادرات و واردات استان نسبت به گذشته با چه تغییراتی همراه بوده است؟

سال ۹۶، ۶۷۹ هزار تن با ارزش ۴۹۳ میلیون دلار و در سال ۹۷ نیز یک میلیون و ۱۲۸ هزار تن با ارزش ۲/۱ میلیارد دلار صادرات مرزی داشتیم که از لحاظ وزنی ۶۶ درصد و از لحاظ مالی نیز ۱۵۰ درصد نسبت به سال قبل رشد یافته و در مقابل واردات سال ۹۷ با کاهش ۷۹ درصدی نسبت سال گذشته مواجه بوده است.

 • عمده این صادرات و واردات چه محصولاتی است؟

محصولات کشاورزی، پروتئین سبک، کولر آبی، آبگرمکن‌های آبی و گازی و لوله‌های پلی‌اتلین عمده محصولات صادراتی در استان را تشکیل می‌دهند و در مقابل نیز ماشین‌آلات دستگاه‌های تولیدی، توتون و تنباکو، آلومینیوم و باتری عمده واردات استان محسوب می‌شوند.

 • چرا رشد در صادرات استان ملموس نیست؟

استان کردستان مبادی ورود و خروج کالاست و صادرات و واردات آن تنها مختص به کردستان نیست، بنابراین در برخی موارد این صادرات از استان‌های دیگر بوده و تنها از مرز کردستان عبور می‌کند.

 • طرح پایش صنعتی چه تاثیری در تعداد واحدهای صنعتی استان داشت؟

این طرح در کل کشور و در کردستان نیز اجرا و در راستای آن واحدهای تولیدی واقعی و غیرواقعی شناسایی و پایش شد. در نهایتا بیشتر از ۳۰۰ پروانه بهره‌برداری فاقد خط تولید شناسایی و باطل شد.

 • حمایت بانک‌های عامل از تولیدات استان چگونه است؟  

سرمایه‌گذاری در امور صنعتی باید مورد توجه قرار گیرد و بانک‌ها نیز باید این مهم را در دستور کار خود قرار دهند. متاسفانه بنا به دلایل مختلف تسهیلات بانکی در بحث صنعت کافی نیست. برای این امر باید سپرده‌گذاری در بانک‌ها افزایش یابد و تغییر دیدگاه و هدایت نقدینگی به سمت تولید می‌تواند نقش موثری داشته باشد. در سال ۹۷، بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات را به بانک‌ها معرفی کرده که تاکنون تنها ۱۸۲ میلیارد تومان آن پرداخت و برای ۷۰۸ نفر اشتغال ایجاد شده و ۲ هزار ۷۴ نفر نیز تثبیت اشتغال داشته‌ایم.

کد خبر 444412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار