همشهری آنلاین: بیش از ۱۷۰ فرد از ۱۵ گونه جانوری مختلف صبح سه‌شنبه ۲۱ خرداد به مناسبت هفته محیط زیست با حضور چند تن از هنرمندان در پارک ملی خجیر رهاسازی شدند.

بازگشت ۱۷۰حيوان به طبیعت

به گزارش مهر، صبح امروز به مناسبت هفته محیط زیست بیش از ۱۷۰ حیوان از ۱۵ گونه مختلف با حضور محیط‌بانان، هنرمندانی چون میترا حجار و کیهان ملکی، خبرنگاران، مسئولانی از اداره کل محیط زیست استان تهران و مسئولانی از کلینیک حیات وحش پردیسان، در پارک ملی خجیر رهاسازی شده و به دامان طبیعت بازگشتند.

محمد کرمی، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان تهران در این باره گفت: در این برنامه بیش از ۱۷۰ فرد از حدود ۱۵ گونه از جمله ۱۰ روباه، انواع جغدها شامل شاه‌بوف و جغد کوچک، انواع عقاب از جمله عقاب دشتی، کورکور، دلیجه، پیغو، عقاب طلایی و عقاب امپریال همچنین چند گونه پرنده آبزی و کنار آبزی از جمله باکلان، بوتیمار و گاوچرانک را رهاسازی کردیم. همچنین یک گونه پرنده خشکی‌زی یعنی سهره به تعداد حدود ۱۳۰ قطعه را رهاسازی کردیم که اینها را همکاران ما از متخلفان و کسانی که به صورت غیرمجاز صید و زنده‌گیری انجام می‌دهند، گرفته‌اند و پس از این که در مرکز نگه‌داری و بازپروری حیات وحش در پردیسان آن‌ها را تیمار کردند و قابلیت رهاسازی پیدا کردند در این منطقه رهاسازی می‌کنیم.

کرمی توضیح داد: پرندگان آبزی و کنار آبزی هنگام مهاجرت گاهی شرایط برایشان نامساعد می‌شود و ممکن است داخل شهرها و خانه‌ها بیافتند. همکاران ما در محیط زیست اگر ببینند اینها امکان فعالیت‌های لازم را ندارند و نمی‌توانند نیازهایشان را برطرف کنند آن‌ها را می‌گیرند و به مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان می‌فرستیم و پس از مدتی که تیمار می‌شوند و قابلیت رهاسازی پیدا می‌کنند آن‌ها را رهاسازی می‌کنیم. علاوه بر این‌ها چند روباه را هم رهاسازی کردیم که معمولاً این روباه‌ها را داخل شهر که مردم به آتش‌نشانی یا همکاران ما گزارش می‌دهند می‌گیریم و در طبیعت رها می‌کنیم.

محمود کشوری، دامپزشک همکار کلینیک حیات وحش پردیسان نیز با اشاره به رهاسازی ۱۰ روباه در این برنامه در این باره گفت: مخصوصاً در فصل بهار که روباه‌ها زادآوری می‌کنند خیلی تماس تلفنی داریم و مردم می‌گویند روباه در محل زندگی ما هست و می‌ترسند. احساس می‌کنند که ممکن است این‌ها به مردم آسیب برسانند. واقعیت این است که اینها از قدیم در تهران بوده‌اند و پس از اتوبان‌سازی‌ها و از بین رفتن فضاهای سبز و از بین رفتن فضای حاشیه شهرها زندگی اینها جزیره‌ای شده و گیر افتاده‌اند و همانجا زادآوری می‌کنند.

کشوری تصریح کرد: روباه‌ها هیچ خطری برای ما ندارند و امکان ندارد روباه به ما نزدیک شود. اکثر اینها به دلیل تصادف‌ها یا آسیب‌هایی که مردم به دلیل ناآگاهی و عدم اطلاع از بی‌خطر بودن به اینها وارد می‌کنند، توسط بچه‌های یگان حفاظت محیط زیست یا آتش‌نشانی زنده‌گیری می‌شوند و به ما ارجاع داده می‌شوند. البته خیلی‌هایشان را هم خودمان آورده‌ایم چرا که در محیط‌های بدی بوده‌اند و ناگزیر شده‌ایم بگیریمشان و بیاوریم بازپروری کنیم و آماده رهاسازی در طبیعت شوند.

وی درباره بوتیمار رهاسازی شده نیز گفت: این پرنده در حال مهاجرت بوده اما در اطراف تهران سمت دریاچه قم به دلیل ضعف عمومی از گروه جا مانده و بر زمین نشسته است. بچه‌های یگان حفاظت محیط زیست آن را پیدا کردند و پیش ما آوردند.

محمدرضا خویشتن‌دار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران نیز با اشاره به این که بیش از نیمی از حیوانات رهاسازی شده امروز مربوط به کشفیات از متخلفان بوده است گفت: متاسفانه در سطح استان تهران هفته‌ای دو سه مورد کشفیات داریم و چیزی که اکنون خیلی ما را نگران کرده است زنده‌گیری بره‌هاست. کوهنوردان یا کسانی که به اصطلاح برای سبزی‌چینی آمده‌اند گاه پیش می‌آید که بره‌گیری هم می‌کنند که محیط زیست با خبر می‌شود و آن‌ها را کشف و ضبط می‌کند. در آخرین مورد متاسفانه ۵ بره گرفتیم که یک مورد هم تلفات داشتیم.

خویشتن‌دار هشدار داد: این کار علاوه بر این که جرم است و مجازات قانونی دارد باعث می‌شود وقتی بره را از طبیعت جدا می‌کنند، به محض این که کوچک‌ترین تماسی با انسان داشته باشد بوی انسان می‌گیرد و دیگر حتی مادرش هم او را پذیرا نیست و حذف شده از طبیعت محسوب می‌شود. بنابر این با این کار علاوه بر این که افراد مرتکب جرم قانونی می‌شوند آسیب جبران‌ناپذیری هم به حیات وحش و طبیعت وارد می‌کنند.

میترا حجار، بازیگر سینما و تئاتر و فعال در حوزه محیط زیست که در این برنامه حضور یافته بود، گفت: یکی از مسائلی که حیات وحش کشور ما با آن درگیر است، تجارت پرندگان شکاری است. خیلی از مردم ما به تصور این که می‌توانند پرندگان را به قیمت بالایی به کشورهای همسایه بفروشند دلیجه و سارگپه و … را می‌گیرند در صورتی که اصلاً این طور نیست اغلب این پرندگان اصلاً ارزش مادی ندارد. اگرچه وضعیت اقتصادی چندان خوب نیست اما باید به دنبال راه درست برای امرار معاش بود.

حجار با بیان این که متاسفانه مردم ما گاهی خیلی با حیوانات نامهربان می‌شوند گفت: از بچگی مادر بچه را از حیوان می‌ترساند در حالی که مقالات علمی نشان داده همزیستی انسان با جانوران مفید است و طول عمر و سلامت بیشتر را منجر می‌شود. در حالی که مثلاً در مورد روباه‌ها واقعیت این است که ما به زیستگاه آن‌ها وارد شده‌ایم. ببینید ما تا کجا ساختمان‌سازی کرده‌ایم و زیستگاهی برای حیات وحش باقی نگذاشته‌ایم. بحث متخلفان حوزه حیات وحش هم که متاسفانه وحشتناک شده است.

وی درباره تاثیر حضور هنرمندان در حوزه محیط زیست هم گفت: نخستین تاثیر حضور هنرمندان در حوزه محیط زیست اطلاع‌رسانی در این حوزه است. خیلی مسائل از طریق هنرمندان به مردم منتقل می‌شود و هنرمندان می‌توانند در این راه پیشگام باشند در دنیا هم این طور است و مشهورترین ستارگان از خودروهای برقی استفاده می‌کنند.

حجار هشدار داد: البته ورود هنرمندان به حوزه‌ای مثل محیط زیست یک وجه خطرناک هم دارد و آن این که اطلاعات غلط را هنرمندان می‌توانند خیلی سریع منتشر کنند که این خیلی خطرناک است. به همین دلیل فکر می‌کنم هنرمند در ابتدای کار باید خیلی دست به عصا باشد و اول آگاهی خودش را به اندازه کافی بالا ببرد بعد دل را به دریا بزند و مردم را همراه خود کند.

کد خبر 443517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =