همشهری آنلاین: مردی با لباس سفید مقابل تعداد زیادی تانک‌ ایستاده و با این کار اعتراضش را نشان می‌دهد. ثبت این صحنه یکی از عکس‌های مطرح تاریخ را رقم زد. در ادامه این تصویر را مشاهده می‌کنید و داستان آن‌را که در خبرگزاری سی‌ان‌ان منتشر شده است، می‌خوانید.

سينما

به گزارش ایسنا، عکس در تاریخ پنجم ژوئن سال ۱۹۸۹ در پایتخت چین پس از کشتار میدان تیان‌آن‌من، زمانی که نیروهای نظامی صدها نفر از تظاهرکنندگان طرفدار حزب دموکرات را کشتند، به ثبت رسیده است.

مردی سفیدپوش در حالی که بسته‌های خرید در دست دارد، بی‌حرکت جلو صفی از تانک‌ها ایستاده و مانع از حرکت آنها می‌شود.

جف وایدنر - عکاس این تصویر - مطمئن بود که این مرد کشته خواهد شد، ولی این اتفاق نیفتاد. وایدنر تصویر این اعتراض انفرادی را به ثبت رساند و هویت این مرد هرگز معلوم نشد.

وایدنر پیش از آنکه این عکس را به ثبت برساند، از اینکه این مرد جلو دوربینش قرار گرفته و عکس او را خراب کرده، ناراحت بود.

او عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس بود که وقتی با دوربینش بر روی صف تانک‌ها در میدان تیان‌آن‌من زوم کرده بود، این مرد با لباس سفید و شلوار سیاه همراه با بسته‌های خرید جلو دوربین او ظاهر شد. وایدنر ابتدا فکر می‌کرد که این مرد ترکیب‌بندی عکس او را به هم می‌ریزد. ولی لحظاتی بعد متوجه شد که قرار است یکی از خاص‌ترین عکس‌های تاریخ را به ثبت برساند.

وایدنر پیش از ثبت این عکس به مدت یک هفته در پکن حضور داشته و از این اعتراضات عکاسی می‌کرد و زمانی که سرکوب مرگبار آغاز شد او نیز دچار جراحت شد.

او درباره ثبت این عکس بیان کرده است: «صبح روز چهارم ژوئن یکی از معترضان سنگی را به سرم زد و از آن ناحیه آسیب دیدم و از تب رنج می‌کشیدم. زمانی که عکس مرد تانکی را از طبقه ششم بالکن هتل پکن می‌گرفتم، کاملاً مریض و آسیب دیده بودم.»

هتل بهترین زاویه دید را نسبت به میدان داشت و تحت نظارت ارتش بود. عکاس با کمک یک دانشجو امریکایی به صورت مخفیانه وارد هتل شد. زمانی که آن مرد، بدون اینکه حرکت کند جلو تانک‌ها ایستاده بود، تانک جلویی ایستاد و سعی کرد مرد را دور بزند. ولی مرد نیز با آنها جا به جا شد و راه آن را بار دیگر سد کرد؛ البته یک بار هم از تانک جلویی بالا رفت و با فردی که داخل آن بود صحبت کرد.

وایدنر گفته: «من حدود یک مایل دورتر از آن واقعه بودم و واقعاً نمی‌توانستم آنچه را می‌گوید بشنوم.»

این مرد در نهایت توسط تماشاچیان کنار کشیده شد. او نماد قدرتمندی از اعتراض شناخته شد.

«اعتراض‌های میدان تیان‌آن‌من» به مجموعه‌ای تظاهرات اعتراضی در میدان تیان‌آن‌من شهر پکن، جمهوری خلق چین گفته می‌شود که به رهبری دانشجویان صورت گرفت و از ۱۵ آوریل ۱۹۸۹ تا ۴ ژوئن همان سال ادامه داشت. این اعتراض‌ها با حضور بیش از صد هزار نفر برگزار شد.

گفته می‌شود، بین چند صد نفر تا هزار نفر در این اعتراض‌ها کشته شدند. ولی اسناد بریتانیا که در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۱۷ از طبقه‌بندی خارج شده، نشان می‌دهد حداقل ده هزار معترض چینی در تابستان سال ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آن‌من پکن کشته شدند.

دانشجویان در این واقعه به ناپایداری اقتصادی چین و سرکوب‌های حزب کمونیست و فساد دولتی اعتراض کردند. جنبش دموکراسی چین در این اعتراضات نقش رهبری داشت.

کد خبر 443408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار