همشهری آنلاین: آمریکا به ترکیه تا پایان ماه ژوئیه به ترکیه فرصت داد تا قرارداد خرید سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ از روسیه را لغو کند.

S-400

به گزارش یورونیوز دولت آمریکا که این ضرب‌الاجل را روز جمعه ۱۷ خرداد تعیین کرد می‌گوید که سامانه اس۴۰۰ با هواپیماهای رادارگریز اف-۳۵ آمریکایی که ترکیه قرار است خریداری کند، همخوانی ندارد.

آمریکا در ضرب‌الاجل خود تهدید کرده که چنانچه ترکیه تا تاریخ ۹ مرداد آینده قرارداد جنجالی خود با روسیه را ملغی نکند، خلبانان ترکیه‌ای را که برای آموزش پرواز با جنگنده‌های اف-۳۵ در این کشور به سر می‌برند از خاک خود اخراج می‌کند. الن لرد، معاون وزیر دفاع آمریکا روز جمعه با اعلام این مطلب گفت پس از پایان این مهلت کشورش قرارداد ساخت تحت لیسانس اف-۳۵ با شرکت‌های ترکیه‌ای را نیز لغو خواهد کرد.

خانم لرد همچنین توضیح داد دلیل چنین تصمیمی آن است که هم‌اکنون ترکیه به عنوان هم‌پیمان آمریکا در ناتو نیروهای نظامی خود را برای آموزش کار با سامانه اس۴۰۰ به روسیه فرستاده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه روز پیش گفته بود از خرید سامانه پدافند روسی صرف‌نظر نمی‌کند. وی همچنین گفته بود که تنها در صورتی پیشنهاد فروش سامانه موشکی پاتریوت آمریکایی را در دستور کار قرار می‌دهد که شرایط فروش آن مانند شرایط پیشنهادی روسیه برای اس۴۰۰ مناسب باشد.

وی در عین حال با ابراز تأسف در این زمینه گفته بود: «ولی متاسفانه ما پیشنهاد مثبتی از طرف آمریکایی برای پاتریوت دریافت نکرده‌ایم.»

پاتریک شاناهان، وزیر دفاع موقت آمریکا نیز گفت نامه‌ای برای همتای ترک خود خلوصی آکار فرستاده و او را از تصمیم دولت آمریکا در مورد فروش پاتریوت مطلع کرده است. او به خبرنگاران گفت که شرایط پیشنهادی آمریکا برای فروش سامانه پاتریوت به ترکیه «بسیار رقابتی» بوده است.

کد خبر 443346

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha